Meme kanseri her 14 kadından birinde görülüyor

Meme kanseri kadın hastalığıdır ve kadınlarda çok sık görülür. Meme kanseri, çok yaygın kanser türlerinden biridir. Erken teşhis edilmesi hayat kurtarır.

Avrasya Hospital’ın uzman kadrosunda bulunan önemli isimlerinden biri olan Radyasyon Onkoloji Uzm. Prof. Dr. M. Vecdi Ertekin meme kanserinin bilinmeyen yüzünü, erken teşhisin önemini ve son tedavi yöntemlerini sizin için anlatıyor.

Erken teşhiste bilinçli olmak çok önemli…

Son zamanlarda meme kanserine yakalanan insan sayısının bir hayli artış olduğunu söyleyen Prof. Dr. M. Vecdi Ertekin ‘‘Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen hastalıktır. (malign tümördür). İstatistiklere göre her on dört kadından birinde memede kist gelişmekte.

Ve bu kistlerin %50 kadarı tekrar eden hücrelerden oluşur. 30 yaşından sonra risk daha da artıyor. Menopoza giriş zamanı 45-55 yaşları arasındadır. Bu yaşlar arasında artış oranında bir duraklama görülse’de 55 yaşından sonra hızla artışa geçiyor’’ dedi. Erken teşhiste bilinçli olmanın önemine dikkat çeken Prof. Dr. M. Vecdi Ertekin, meme kanserinin belirtilerini açıkladı.

Bu belirtiler sizde de varsa dikkat!
•         Meme’de veya koltuk altında ele sertlik ya da şişlik geliyorsa,
•         Meme başında akıntı oluyorsa,
•         Meme başında içe doğru çekilme, çökülme veya şekil bozuklukları varsa,
•         Meme başı derisinde değişiklikler varsa,
•         Meme cildinde yara veya kızarıklık,
•         Memenin bulunduğu bölgede ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması(portakal kabuğu gibi görünen)
•         Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik(kızarıklık vb.) şeklinde sıralanabilir.

Meme sağlığı konusunda ilk destekçi kendiniz olmalısınız!

20 yaşını geçmiş her kadın adetinin bittiği tarihten sonra ilk 10 gün içerisinde kendisini muayene etmelidir.

Ayda sadece 10 dakikanızı meme kanseri muayenesine ayırabilirsiniz. Ayrıca düzenli kontrol, mamografi ve meme ultrosonografisi ile taramalar ihmal edilmemelidir. Bu tarama programları sayesinde erken teşhis konularak ölüm riskini azaltıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here