MS Kadınlarda daha fazla görülüyor

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cavit Boz, Multipl Skleroz’un (MS) kadınlarda 2 kat daha sık görüldüğünü belirterek, “Yani MS’lilerin yüzde 70 kadarı kadındır. Otoimmün kökenli pek çok diğer hastalık da kadınlarda daha sıktır. Kadınların hormonal denge yönünden değişik özellikler taşıması gibi birtakım faktörler bu farklılıktan mesul olabilmektedir.” dedi.

Dünya MS Günü dolasıyla AA muhabirine açıklamalarda tespit edilen Boz, merkezi sinir düzeneğinin bir hastalığı olarak tariflenen MS’nin duyusal, görme, yürüme, konuşma ve denge gibi merkezi sinir sistemi fonksiyonlarında birtakım bozulmalara niçin olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Boz, “MS kadınlarda 2 kat daha sık görülüyor. Yani MS’lilerin yüzde 70 kadarı kadındır. Otoimmün kökenli pek çok diğer hastalık da kadınlarda daha sıktır. Kadınların hormonal denge yönünden değişik özellikler taşıması gibi birtakım faktörler bu farklılıktan mesul olabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Boz, dünyanın değişik yerlerinde MS görülme sıklığı değişse de hastalığın başlangıç yaşının bütün dünyada benzer olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:  “MS’in başlangıcı fazlası hastada 20 ile 40 yaşlar arasındadır, yani hastalık gençlerin hastalığıdır. Daha erken ve geç yaşlarda da hastalığın başlaması olasıdır. Hastaların yüzde 10 kadarı çocukluk çağında ilk belirtilerini yaşar. Ancak, başlangıcın 15 yaşından küçüklerde ve 60 yaşından büyüklerde olması olabildiğince nadirdir. Hastalığın nedenine ileriki olursak, sebebi gerilim değildir. Fakat MS hastalarının şunu bilmesi önemlidir; stresin hastalığı kötüleştirdiğini söyletebilecek net ispatlar olmamakla beraber gerilim ve MS teması konusu ile ilgili pek çok çalışma ve eksper fikiri vardır. Bu amaçla stresle kafaya çıkmak ve bunu iyi yönetmek son derece önemlidir.”  “D vitamini düzeyi düşük olanlarda ataklar daha sık görülebiliyor” Son zamanlardaki araştırmaların, güneşli sürenin az bulunduğu Norveç, Danimarka gibi ülkelerde normal topluma göre, MS hastalarının daha çok ilkbaharda bilhassa de mayıs ayında doğduğunu gösterdiğini açıklayan Boz, güneşin az bulunduğu ülkelerde, annenin hamileliği esnasında güneşten tam faydalanamamasının ve düşük D vitamini seviyesinin hastalık tehlikesini arttırdığını anlattı.   “MS bundan sonra iyi denetim altına alınabilen bir hastalık” Prof. Dr. Cavit Boz, Boz, sıhhatli bireyler amacıyla doğru olanların MS hastaları amacıyla de geçerli olduğunu kaydederek, sözlerini şu şekilde tamamladı:  “Bu diyet dengeli, liften, sebze ve meyveden zengin, yağ seviyesi az bir diyettir. Katkı maddesi olmayan, natural gıdalara ağırlık verilmelidir. Balık, pek çok yönden hem genel sıhhat hem de MS amacıyla iyi bir besindir. Balık tercihinizde, omega yağ asitlerinden varlıklı olanları tercih edebilirsiniz. En önemlileri her tür somon, ak ton balığı, alabalık ve hamsidir. Bu balıklarda D vitamini de yüksektir. Kuru fasulye, tahıllar, kabuklu yemiş ve tohumlardan da protein alabilirsiniz. Yağ kullanımında sıvı yağları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Taze sebze ve meyveler tercih edilmeli, kızartmalardan ve katkı maddesi tespit edilen yiyeceklerden kaçınılmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here