Böcekler hakkında ilginç bilgiler

Asırlar boyunca insanlar hayatlarını böcek yiyerek devam ettirmişti. İlk insanlar protein açısından zengin olan böcekleri yiyen hayvanları izlediler. Daha sonra onları taklit ettiler. Zamanla, böcekler insanların beslenme düzeninin bir parçası haline gelerek temel gıda rolünü üstlendi. Peki bu kadar nefis bulunan lezzetten şimdi neden iğrenmeye başladık?

Hikaye milattan önce 10000’lere dayanıyor. Bir zamanlar göçebe olarak yaşayan insanlar, orta doğu’ya yerleşmeye başladılar. Yerleşik hayatın etkisiyle tarım ve hayvancılık başladı. İnsanlar bir yandan hasat ekip biçmeyi, diğer yandan ise hayvanları evcilleştirmeyi öğrenirken, Zamanlar böcekleri yalnızca hasatları tahrip eden haşereler olarak görmeye başladılar. Nüfus çoğalmaya, batı ise kentleşmeye başladı.

Bugün hepimiz böcekleri ısıran, sokan, rahatsız eden, hasatlarımızı istila eden yaratıklar olarak gördük. Hatta yemeğimizden böcek çıksa bağırışlar şikayetler eşliğinde aynı tepkiyi veririz. Ama asya ve afrika da böcekleri hala beslenme düzenlerinin bir parçası olarak gören yaklaşık olarak 2 milyar insan var.

Mesela güney afrikada baharatlı sos’da pişirilen, yada kurutularak tuzlu olarak yenilen Zulumupan solucanı temel besindir. Kocaman tarantula’ların toplanıp kızartılarak pazarlarda satıldığı yer ise Asya’nın Güney Doğusundaki Kamboçya’dır.

Bunun gibi daha bir çok örnek verilebilir. Ama asıl merak edilen böcek yemeli miyiz 🙂

1 Kg çekirge ile 1 Kg büftek’in besin değerlerine baktığımızda protein miktarlarının karşılaştırılabilir olduğunu , çekirgenin çinko, kalsiyum, demir gibi vitamin ve minareller bakımından daha zengin olduğunu görüyoruz.

Dünyadaki en yaygın besin sorununun demir eksikliği olduğunu düşünürsek böceklerin ne kadar faydalı ama kullanılmayan bir kaynak haline geldiğini anlayabiliriz. Birleşmiş Milletlerin böcekleri yüksek kaliteli protein olarak kabul ettiklerini söyleyebiliriz.

Sığır etinin diğer kısımları kemik yağ gibi yenilemeyen atık maddeler olmak üzere , 10 kg başına yenilebilir et miktarı 1 kg dır. Domuz’da 3 kg, Tavuk’da ise 5 kg elde ediliyor. Böcek’de ise 9 kg dır.

Daha şok edici bilgi ise şuan dünya üzerinde 1.53 milyar hektar tarla, 3.38 milyar hektar otlak bulunmakta. Yani 49 milyon karelik bir alan. Bu alanları topladığımızda Avrupa ve Afrika Kıt’alarının toplam yüz ölçümlerinden %20 daha fazla bir alan elde etmekteyiz. Yani dünyadaki tüm kara parçalarının %33’ünü 7 milyar insanı besleyebilmek için tarla ve otlak olarak kullanmaktayız.

1 Kg sığır eti elde etmek için sığır yetiştirmeye ayrılan alan 400 metre kare iken 1 Kg çekirge elde etmek için sadece 30 metre kare alan gerekiyor. Sadece yer değil üretim sürelerinin arasındaki fark da enteresan

1 Tavuğun yetişmesi için 147 gün, ineğin 450 gün gerekirken böcekler için ortalama 30 gün gerekir. Üretim maliyetleri arasında da fark var. Böcekler daha az alan, su ve yem tüketirler. çünkü böcekler. yedikleri yiyeceklerden aldıkları su ile yaşayabilirler

 

 

3 YORUMLAR

  1. Böcekler hakında verdiğiniz bilgiler özellikle de böceklerin neleri yedikleri ve hangi canlıların kimlerin böcek yediği oldukça etkileyici

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here