Çilek toplayan kadın işçilerin ramazan mesaisi

Türkiye’nin önde gelen çilek üretim merkezlerinden Aydın’ın Sultanhisar eyaletinde örtü altında imal edilen çilek tarlalarında çalışan kadınlar, sıcak havaya karşın oruçlarını tutarak ibadetlerini gerçekleştirmenin sevincini yaşıyorlar.

11 bin dekarlık alanda örtü altı çilek üretimiyle Türkiye’nin çilek üretim merkezlerinden olan Sultanhisar ilçesinde, tarım işçisi kadınlar, ramazan ayında da çalışmalarına devam ediyor.  Kadınlar, örtü altında aşağı yukarı 50 dereceyi bulan sıcaklığa karşın oruçlarını tutup ibadetlerini yerine getirmek amacıyla gayret sarf ediyor.

Üretim faaliyetlerinin tamamında yer alan kadınlar, ramazan vesilesiyle gün doğumuyla beraber yola koyulup örtü altına giriyor. Havanın sıcak olduğundan kaynaklı kimi kadınlar şapkayla kimileri de puşilerle baş ve yüzlerini koruyor.  İşçilerden 18 yaşındaki Öykü Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, örtü altında rüzgarın da esmemesinden kaynaklı bunaltıcı bir havanın olduğunu belirterek,

“Havanın sıcak olması ve bir de oruçlu olduğumuzdan kaynaklı çok yorucu geçiyor. Bir kadın olarak tarlada bu sıcakta çalışmak güçken bir de oruç tutunca daha zor oluyor ama gene de şükrediyoruz.” dedi.  Sahurdan sonra tarlanın yolu tutuluyor Ramazan ayının bu sene çilek hasadının ortalarına denk gelmesi ile hem çalışmalarını hem de ibadetlerini aksatmadan sürdürmeye çalıştıklarını ifade eden 42 yaşındaki Dilek Ertin, günlerinin zorlu ve yorucu geçtiğini, her şeye karşın mutlu olduklarını kaydetti.

Emeklerinin karşılığını alacaklarına inandıklarını izah eden Ertin, “Sahurdan sonra hiç uyumayıp tarla işlerine devam ediyoruz. Bugünkü yorucu ve sıcak geçiyor ama yılmadan ve yıkılmadan iki görevimizi de aniden yapıyoruz. Normal şartlar altında bile sera altında çalışmak çok yorucu geçerken, oruçlu bir şekilde çalışmak daha bir zor oluyor.” ifadelerini kullandı.  67 yaşında hem çalışıyor hem orucunu tutuyor Çilek tarlasında çalışan 67 yaşındaki Dilber Ertin de sabah ezanının sonrasında hazırlanıp tarlaya gitmek amacıyla yola çıktıklarını dile getirerek, “Burada yorucu geride bıraktığımız günün sonrasında yeniden eve gidiyoruz. Bu kez de evin işleri başlıyor. Temizlik, bulaşık ve yemek derken akşam oluyor. Sonra yeniden yat-kalk gene tarlaya. Alnımızın teriyle paramızı kazanıyoruz. Ramazan ve oruçla beraber daha da yorucu oluyor ama ne yapacaksın, ekmek parası.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here