Turşu sağlığa çok yararlı

Turşu yemeyi seven bir toplum olduğumuz aşikar. Eywallah yemeklerde, ya da meze olarak tükettiğimiz turşunun faydaları nelerdir hiç düşündünüz mü?  Sıhhat yönünden bir çok yararları olan sebzelerden uygulanan ve sirke suyu, havuç, turşuluk salatalık, yeşil domates, biber, soğan, sarımsak, lahana yaprağı, kereviz yaprakları gibi diğer gıdalarla iyice zenginleştirilen turşu hem yağ içermedikleri amacıyla hem de nerdeyse kalorisiz yiyecekler oldukları amacıyla zayıflama hedefiyle kullanılabilecek besinlerdir.  Turşu yalnızca zayıflamak, kg vermek amacıyla değil, diğer faydaları sebebiyle de sıhhatli bir hayat hedefiyle kullanılabilmektedir.

Şimdi sirke neye iyi gelir ve zayıflama, kg verme amaçları da dahil olmak üzere faydaları nelerdir göz atalım’  1. Yüksek lif içerir  Turşu bir çok yönden sıhhatli bir yiyecektir. Mide ve bağırsak problemleri ve bilhassa de hazımsızlık şikayetleri olanlar amacıyla sebze ve salatalık gibi yiyeceklerden uygulanan turşuyu tüketmelerinde yarar vardır. Bu gıdalarda tespit edilen yüksek orandaki diyet lifleri, sindirim düzeneğinin daha sıhhatli çalışmasını teşvik eder.

Diğer yandan turşu yapımında sarfedilen sebzeler genelde antioksidan bakımından son derece varlıklı besinler oldukları amacıyla kanser yapıcılar olarak ta adlandırılan serbest radikalleri yok eden ve bundan dolayı kanseri engel olan özelliklere sahiptirler ve bu kanser engelleyici fayda, turşuya da geçmektedir.  2. Vitamin ve mineral kaynağıdır  Turşu ve turşu suyu magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi insan vücudunun yaşamsal hareketlerini sürdürmesi amacıyla lüzumlu olan mineralleri ve elementleri içeriğinde bolca barındırır. Doktorların sıhhatli bir hayat hedefiyle günlük ortalama 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketmemizi önerdiklerini hatırlayalım. Bu halde bunun bir bölümünü en azından turşu tüketerek karşılayabiliriz.

Bağışıklık kuvvetlendirmek amacıyla son derece yararlı olan turşu, içerdiği düşük kalori miktarı ile de zayıflama diyetleri nde kullanılmasını tavsiye ettiğimiz bir besindir.  3. Bunamayı geciktirir  Halk arasında bunama olarak ta tanınan Alzheimer hastalığına bitkisel çözüm hedefiyle turşu tüketmeyi hekimler tavsiye ediyolar. Turşuda buluan sarımsakta tespit edilen bir grup flavonidler adlı bitkisel kimyasallar, insanların yaşlılık döneminde alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini mühim ölçüde bertaraf ediyor. Buna ek olarak reflü ve kabızlık gibi süregelen görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelen yiyecekler arasında turşu ön plana çıkıyor.  4. Tansiyonu düşürür  Fermente edilmiş sirke, turşunun ham maddesi olup aynı vakitte sindirim sistemindeki zararlı mikropları denetim altına alan yararlı bir grup bakterileri ihtiva eder. Turşunun mayalanma sürecinde imal edilen laktik asit, tansiyonu düşürür ve kan dolaşımını teşvik ederek damar açıcı tesir gösterir. Buna ek olarak şeker hastaları (diyabetliler) amacıyla de yararlı bir gıda maddesi olarak bilinir.  5. Turşu bağışıklığı güçlendirir  Turşuda sarfedilen sebzeler ve kuşkusuz sirke, sindirime iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, idrar yolları hastalıklarını tedavi eder, ve bağırsaklarda bakteri oluşumuna mani olur. Buna mide mikrobu denilen ve ülsere niçin olan helikobakter bakterileri de dahildir.  6. Kalp ve damar hastalıklarının bitkisel çözümüdür  Turşu yapımında sarfedilen lüzum üzüm sirkesi gerekse elma sirkesi pektin adı verilen ve kalbe iyi gelen bir tür biyolojik madde içermektedir. Bu madde gerçekte bir tür enzimdir. Turşunun aşırı kullanımının bir grup zararları ve yan etkisi de olabilmektedir.Örnek vermek gerek görülürse turşunun aşırı kullanımı susuzluk hissi oluşturabilir, görmede bozulma ve osteoporoz a niçin olabilir. Turşu yapımında olasıysa kaya tuzu kullanılmasını eksperler öneriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here