Rakka’da 14 sivil öldü .

ABD liderlüğündeki uluslararası birlik ve terör örgütü PYD/PKK’nın dün Rakka’da düzenlediği saldırılarda 14 sivil hayatını kaybetti. PYD/PKK, saldırılardan kaçarak denetimindeki bölgeye sığınan sivilleri, zorla kamplarda tutarak, meskun alanlara girmelerine izin vermiyor.

‘ABD, Rakka’da kendisine hizmet birliği kuruyor’
ABD Rakka operasyonunun başladığını duyurdu
Pentagon’dan Rakka operasyonu açıklaması
Rakka’daki mahalli kaynaklardan alınan bilgiye göre, birlik uçakları, Rakka merkezin batısındaki Meşleb Mahallesi’ne beyaz fosfor içerikli 20 hava saldırısı düzenledi.

Koalisyonun hava şemsiyesinde, “SDG” adı altında karadan saldıran PYD/PKK da, son iki gündür merkezi yoğun topçu ateşine tutuyor.

Kentin kuzeyindeki 17. Birlik bölgesinin büyük kısmını denetimine alan PYD/PKK, Rakka’yı kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğudan çevreledi.

Koalisyon ve PYD/PKK’nın dünkü saldırılarında 14 sivil hayatını kaybetti.

1980 Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi, birliğin kullandığı beyaz fosfor bombasının sivillere yöneltilmesini, tahribat gücünün çok yüksek olması sebebiyle yasaklıyor.

Ölümden kaçanlara PYD/PKK zulmü
Havadan ve karadan saldırı altına alınan Rakka’da siviller, şehrin kuzey kırsalına, PYD/PKK denetimindeki bölgelere sığınıyor.

Ancak örgüt, denetimindeki şehir merkezlerine girmesini engellediği sivilleri, kırsal alanlarda, sözde kamplarda bekletiyor.

Siviller, barınma, beslenme olanağının sağlanmadığı taşlık arazilerde tutuluyor. Sözde kamplardan çıkmak isteyen siviller, rüşvet vermeye zorlanıyor.

Sivillerin şehirlere girebilmesi için referans veya kefili olup olmadığı soruluyor. Bu yolla şehir merkezlerine girebilen siviller dahi, bir müddet sonra tekrar sözde kamplara gönderilebiliyor.

Haseke güney kırsalındaki Recim Silibi kampından kimliğini açıklamak istemeyen bir sivil, “PYD, kamptan çıkış izini vermek için kişi başına 200 bin Suriye lirası (Bin 350 TL) alıyor.” dedi.

“Ekmek bulmak için dahi çıkmamıza izin vermiyorlar.” diyen sivil, kamplarda tutulanların çoğunun kadın ve çocuklar olduğunu vurguladı.

Haseke’de, il merkezine ve Kamışlı ilçesine girebilmiş onlarca aile, son 3 haftada Recim Silibi kampına geri gönderildi.

Fırat Kalkanı bölgesine sığınıyorlar
Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ’ten kurtarılan Cerablus’a ulaşabilen sivillerden Ahmed Ebu İbrahim, ”Rakka’dan birlik ve PYD’nin yoğun saldırıları sebebiyle kaçtık. Koalisyona ait uçaklar Rakka çevresinde hareket eden her araçı bombalıyor. Saldırıya maruz kalan bütün araçlar sivil araçlardı. Bu savaşın bedelini siviller ödüyor esasen.” dedi.

Rakka’ya bağlı Tel Abyad ve Ayn İssa beldelerinin arasındaki Suluk bölgesine kaçtıklarını anlatan Ebu İbrahim, “Kefil ya da referansımız olmadığı için PYD bizi bölgede barındırmadı. Çok şükür Cerablus’a gelebildik. Bir beladan kaçarken diğerine yakalanıyoruz. Önce DEAŞ bizi perişan etti, şimdi ise PYD ile birlik güçleri bizi yerimizden yurdumuzdan etti.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here