Korku nedir? Neden korkarız? Korku ölüme sebep olur mu?

Belirsizlik niyetlerimize karıştığı anda, aklımızın sınırlarının yetmediği tuhaf şeyler hissederiz. Daha önce size inanılmaz geldiğini hissettirecek kadar yüksek bir yerden aşşağıya baktınız mı? Hatta bu sırada bir şey sizi arkanızdan aşşağıya atmaya çalışıyormuş gibi hissettiniz mi? Yada sevdiklerinizle yüksek bir yerde oturuyorken onları itebilirmişsiniz gibi hissettiğiniz oldu mu? Bunu yapmak gerçektende kolay olurdu. Yapabilirsiniz, belkide yapmak istiyorsunuz. Yada bu bilinçsel uyumsuzluk teorisinin bir sonucudur.

Beynimiz, belirsizlikle baş etmekte zorlanır ve korku teorilerini doğurur. Korku ise bize hayat verir. araknafobia gibi belirli hayvanlara karşı olan korkular, yükseklik korkusu gibi çevre korkularıklostrofobi gibi durum korkuları ve kan, enjeksiyon, yaralanma fobisine örnek olan iğne korkusu, günümüzde en yaygın 4 korku fobisi kategorisidir.

Aşırı korku sizi öldürebilir mi?

Korku esnasında adrenalinden dolayı kaslarınız kasılır, nefes alışverişlerini ve kalp atışlarınız hızlanır. Korktuğunuzda kalbiniz, kaslarınıza daha çok kan ve oksijen pompalamak için daha hızlı atar. Bu sayede geçici bir süreliğine daha hızlı ve daha güçlü olsanız’da çok korkutucu bir şey ile karşılaştığınızda kalbiniz duruma ayak uyduramayabilir.

Araştırmalar sonucu dünya kupası maçlarına ev sahipliği yapan ülkelerin taraftarlarında , kendi takımları yenilince kalp krizi vak’alarının ikiye katlandığı görülmüştür. Peki korku, tehlike ve tehdide karşı verilen doğal bir hayatta kalma tepkisiyse neden korku filmlerini izlemek isteriz?

Teoriye göre, gerçek hayatta yaşayamayacağımız dehşet duygularını 90 dakikalık bir filmde deneyimledikten sonra kendimizi tekrar güvende hissederiz ve böylece rahatlarız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here