Akdarı çorbası üretimi ve yapılışı

Akdarı, genel olarak kırsal kesimlerde ekilip yetiştirilen nişastalı besinlerimizden birisidir. En büyük özelliği de toprağa atıldığı zaman kısa bir süre içinde yetişmesidir. Onun için de seferberlik zamanında yörenin en önemli besin maddelerinden birisi olmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi mercimekten küçük beyaz renkteki tohumlar, serpme usulünde toprağa atılır. Akdarı süpürgelik gibi salkım saçak olur.

Meyve!! kısmı hasat edilerek çırpılmak (dövülmek) suretiyle sapından ayrılır. Kalbur veya benzeri araçlardan geçirilerek temizlenen ürünler, güneşte kurutularak depolanır. Çorba yapılacak akdarı, yeteri kadar yapılmış büyükçe bir nevi havanda veya dibekte usulüne uygun bir şekilde dış kabuklarının ayrılması için dövülür.

Dövme sırasında çıkan tozların vücudumuzu çok fazla kaşındırmasından kendimizi kollamak lazımdır. Kabuk ayırma sırasında rutubetli olan akdarı‘lar kuruması için tekrar güneşletilir. Kuruyunca da elle ovuşturularak evsime dediğimiz işlemle (üfleyerek) dış kabuklar (kepekler) iyice ayrılır. Bu işlemden sonra akdarılar süt gibi bembeyaz olmuştur. Tekrar yıkanıp temizlenirken yeteri kadarı ocakta ılımakta olan suya salınır. Normal ateşte kaynamaya bırakılır. Pişmeye yakın içine yeteri kadar tuz ilave edilir. Piştikten sonra isteyen sütlü isteyen yoğurtlu isteyen de yağlı çorba yaparak kemali afiyetle yiyebilir. Akdarı çorbası taslara konup nar gibi kızarmış kırmızı biberli tereyağı da üzerine dökülünce “yemede yanında yat” misali görünümüyle soframızın süsü olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here