Darı çorbası yapılışı ve üretimi

Çorba denince akla hemen sıcaklık gelir. Bu çorba sizin bildiğiniz gibi sıcak çorbalardan değildir. Bir söz vardır. “Bak sıcacık bir çorba yaptım. içte için ısınsın. bu öyle içinizi ısıtacak çorbalardan değil. Aksine serinletecek ve hararetinizi alacak bir çorbadır. Ana maddesi darıdır. Hepimizin bildiği mevsiminde yetişip koçanları etrafında sıralanmış darılar kurutulur ve depolanır. Yazın sıcak günlerinde serinlemek ve içimizdeki harareti söndürmek için yoğurtlu darı çorbası içilir. Depolanmış darılardan yeteri kadarı bir kap içerisinde ıslatılır. Bir süre suda bekletilen darılar şişmiştir. Sudan çıkartılan darılar evlerimizdeki el değirmenlerinde çekilir. İki taş arasında kalan darı taneleri dış kabuklarından ayrılır. Taneler ile dış kabukları birbirinden ayırmak içinde sallama ve karıştırma usulüyle (buna yerli tabirle evsime denir) ayırma işlemi tamamlanır. Temiz bir sudan geçirilerek tencerede kaynamakta olan suya salınır. Yeterli miktardaki tuz ilave edilerek normal ateşte iyice pişirinceye kadar bekletilir. Kaynatıla kaynatıla pişen darı taneleri iyice pişmiş ve eriyerek birbirine girmiştir. Bu duruma gelen darılar soğuması için indirilir.
Soğuyunca içebileceğimiz miktardaki darıyı başka bir kap içerisinde yeterli miktardaki hafifçe sulandırılmış yoğurtla karıştırarak afiyetyle içebiliriz.
isteyen bunun yarpuzlusunu da yapabilir. Yarpuz dere kenarlarında veya ark içlerinde çok görülür. Aynen nane görünümündedir. Çok hoş kokusu vardır. Genel olarak bulunduğu zaman her çeşit çorbanın içine de atılabilir. Yıkanıp temizlenen yarpuz yaprakları incecik kıyılıp çorbanın içine karıştırılınca YARPUZ hem çok hoş bir koku sağlar hem de soğuklama tabir edilen rahatsızlığı önler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here