Un çorbası nasıl yapılır

Alanya yöresinde bulamaç ve çileme çorbası olarak da bilinen bu çorbanın iki türlü yapılış şekli vardır. Yapılacak çorbanın miktarına göre yeterli miktardaki un genişçe bir kap içerisine konur. Bir elimizi su dolu bir kap içine sokup çektikten sonra, elimizde oluşan su zerreciklerini kap içerisinde bulunan un üzerinde gezdirerek silkme, çileme, serpme dediğimiz işlemle (zaten çileme işlemi de buradan geliyor) birlikte kaptaki unu süratle ovuştururuz. Bu ovuşturma sırasında su zerreciklerinin değdiği yerlerde küçük küçük şekiller oluşur. İşte oluşan bu şekiller çorbamızın ismini aldığı ana maddesidir.

Öbür taraftan ince kıyılmış soğan, kırmızı biber, domates veya salçası daha önceden kavrulmuş kıyma, yoksa günlük kesilmiş etten yapılmış kıyma, yeterli miktarda tereyağı ve tuz ilavesiyle ağır ateşte iyice harman edilerek kavrulur. Kavrulan bu malzemenin üzerine, yeterli miktarda su ilave ederek ılırrıa derecesine gelince daha önceden hazırlanan ana malzememizi yavaş yavaş, karıştıra karıştıra dökeriz. Karıştırma işi çok önemlidir. Tencerenin dibinin tutmaması şarttır. Hatta gelinlik kızlar görülmeye gelindiğinde “çileme çorbası yapabilir mi?” diye sorarlar. Eğer cevap evet olursa makbul sayılır. Onun için de analar kızlarını yetiştirirken un çorbası yaptırarak başlarlar işe. Normal ateşte iyice kaynayan, kaynadıkça da karıştırılan çorbamız pişirildikten sonra sofraya sürülür. içine sıkacağımız yeterli miktardaki Alanya limonundan sonrada beklemenize gerek kalmadan haydi afiyet olsun diyoruz.

Gelelim ikinci şıkkına. Çileme usulüyle elde edilen ana maddemiz, ocakta yeterli miktarda kaynamaya yüz tutmuş su bulunan tencerenin içerisine yavaş yavaş dökülerek karıştırılır. Karıştırma işlemine bulama da denilir. (Bulamaç ismi de bulamadan gelir) Bu işlem su zerreciklerinin değmesiyle oluşan küçük küçük unlu maddelerin iyice pişmesine kadar devam eder.

Bu pişme esnasında yeterli miktardaki tuz da unutulmamalıdır. Artık çorbamız pişmiş tasına konmuştur. Tavada kızartılan nar gibi tereyağı kırmızı toz biberle karıştırılıp birden tastaki çorbamızın üzerine dökülünce yapılacak tek iş vardır. Oturup afiyetle içmek. Bu nefis çorbamızı iştahla yudumlarken çileme işlemiyle oluşan pişmiş unlu cisimcikler mercimek veya piriç taneleri gibi ağzımıza dokundukça tadı bir başka olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here