Tarhana çorbası nasıl yapılır

Ana maddesini tarhanalık sert buğdayların oluşturduğu ve içersine domates, biber, kokulu otlar, süt veya yoğurt katılarak mayalanmış ve kurutulmuş hamurların bazen şekillendirerek, bazen de toz halinde yapılarak hazırlanan çorbalıklardır. Yöre halkının yüksek yaylalara göçenleri tarafından yapılan kışlık tarhana çorbalarının nasıl yapıldığına göz atalım.

Tarhana Çorbası Yapılışı

Genelde hasat sonu ayrılan sert buğdaylar, yıkanıp, temizlenip, iyice kurutulduktan sonra elle çalıştırılan değirmen taşlarında çekilir. (yarılır) Çekilme işleminden sonra elenir. Eleme sırasında eleğin altına geçen toz halindeki bölüm ayrılır. Elekten geçmeyen bölüm ise taze yayılmış ayranla birlikte yapılacak ölçeğe göre ayrılan kazana konur ve altı ateşlenir. Belli bir kıvama gelinceye kadar karıştırıla karıştırıla pişirilir. Elde şekillendirilecek kıvama gelince ateşten indirilip soğutulur.

Öbür taraftan sofra altı dediğimiz büyük bezler, damlara, çardaklara serilir. Üzerine daha önce buğdayın yarılması sonrasında elenerek elde edilen tozlar serpilir. (Elimizle şekillendirilen tarhanaların beze yapışmaması için) sekiz on cm çapında yarım cm ile bir cm kalınlığında yapılan şekiller iyice kurutuluncaya kadar günlerce bekletilir. Kaynatılma sırasında yüksek yaylalarda bulunan şifalı otlardan ve diğer katkı maddelerinden katılır. iyice kuruyan tarhana çorbalarımız, ilgili kaplarına konularak soğuk kış gecelerinde çorba yapılmak üzere sehile (kışın oturulan köy, kasaba ve şehirlere SEHİL denir) indirilir.

Tarhana ayranla yapıldığı gibi sütle de yapılır. Ayrıca çeşitli şekiller verilerek yapılanlarının dışında hafif kurutulunca elle oyularak, toz halinde yapılanları da vardır. Şimdi gelelim tarhana çorbasının yapılmasına. Yeteri kadar gerek toz veya gerek şekillendirilmiş tarhana alınır. Temiz bir kap içerisinde az miktarda soğuk su ilavesiyle onbeş yirmi dakika kadar ıslatılır. Öbür taraftan çorba yapacağımız tencere veya benzeri bir kap içerisine yeteri kadar tereyağı, birkaç diş sarımsak, iyice ezilmiş domates salçası veya domates, yeterli su ve tuz ilavesiyle ağır ateşte kaynamaya bırakılır. Bu karışım kaynarken öbür taraftan suya ıslattığımız tarhana kaynamakta olan tencereye ilave edilir. Gerekli kıvama gelinceye kadar karıştıra karıştıra kaynatılır. Ateşten indirilen Tarhana Çorbası, taslara konulur. Üzerine yine yaz mevsimlerinde kurutulan ve toz haline getirilen nanelerden ekilerek afiyetle içilir. Ayrıca bazı hallerde hemen yapılan taze tarhana çorbalarının da sofralarımızdan eksik olmadığını görürüz. İsterseniz bu taze tarhana çorbasının nasıl hazırlandığını birlikte görelim. Soframızda bulunanların sayısına göre bir ölçek un, bir ölçek yağ ile hafif ateşte kavrulur. Yarım ölçek domates salçası sulandırılarak kavrulmuş unla iyice karıştırılır. Öbür taraftan üç, dört su bardağı et suyu veya tavuk suyu bir bardak yoğurtla iyice karıştırılarak diğer karışımla birleştirilir. Yeterli miktarda atılan tuzdan sonra ağır ateşte belli kıvama gelinceye kadar karıştırılarak pişirilir. Taslara konulduktan sonra da nar gibi kızartılmış tereyağı, kırmızıtoz biber çevresine yaydığı mis kokularla çorba üzerine gezdirile gezdirile dökülür. Çıkan cazırtılı seslerin sonrasında nane ekilip, limon sıkılmasıyla nefis tarhana çorbamız büyük bir iştahla içilmek üzere hazırlanmış demektir. Hadi afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here