Yine peksimet hamurundan yapılan, şimdilerde çarşı pazar ve sokaklarda satılan simitlerin küçültülerek fırınlarda özel bir şekilde kurutularak yapılan halkalar, iplere dizilerek bakkallarda firınlarda satılır. En büyük özellikleri bozulmadan uzun zaman saklanmalarıdır. Gelen misafirlere sunulan çayların yanında ve küçük çoçukların ellerine verilerek sevindirilmelerinde en büyük etkendir halka.
UN KURABİYESİ
Çocukluğumuzda düğünlerde, okul önlerinde, mahallelerde, cadde ve sokaklarda seyyar satıcılar tarafından satılan ve alıcısı da çok olan bir nevi tatlıdır kurabiye. Ben ilkokul yıllarında şekercilerden tanesi dört kuruştan alıp ( Yıl 1950 ) beş kuruşa satardım. Ortaokul yıllarımda alıp satarken nasıl olduğunu öğrenip, yaz tatillerinde Türbelinas yaylasına götürdüğüm bir çuval un, yeteri miktarda margarin, şeker ve karbonat gibi malzemelerle bütün yaz boyu kurabiye yapıp satardım. İsterseniz belli ölçüde bir kurabiye yapalım ne dersiniz. Bir kg elenmiş unu yarım kg pudra şekeriyle iyice karıştıralım. Kurabiyelerin kabarmasını sağlamak için yeterli miktarda karbonat atıp güzelce harman edelim. bu karışıma yarım kg margarin yağı ilave ederek avuç içinde ova ova yağı bütün karışıma yedirelim. Bu karışımın yeterli olup olmadığını anlamak için elde edilen kurabiye hamurunu elimizin içinde bir defa sıkıp malzemenin dağılıp dağılmadığına bakalım.Dağılmıyorsa mevcut kurabiye kalıplarıyla çeşitli şekillerde keserek tavalara yerleştirip fırına sürelim. Fırında üzerleri yer yer çatlamış ve pembeleşmiş kurabiyelerin yemesine de doyum olmaz.
PEKSİMET
Bozulmadan uzun zaman bekletilmesi için özel maya ile mayalanıp yoğrulan hamurlara özel şekil verilerek, iki aşamada, fırında iyice kurutulmuş bir nevi ekmektir. Beklenmedik bir zamanda gelen misafirleri ağırlamak için sandıkta, sepette saklanan peksimetlerden birkaçı alınır. Hafifçe ıslatılır,çok ince bir beze sarılarak yu.fnuşatılır. Yumuşayınca da üzerine belirli bir ölçüde toz şeker ekilir. Öbür taraftan tavada nar gibi kızartılan tereyağı şekerli peksimetlerin üzerine gezdirile gezdirile dökülür İştah açıcı kokusu, ağız sulandıran görüntüsü ile ne de güzel olur çayla alınması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here