Bulgur pilavı yapılışı ve tarifi

Eskilerde sofralarımızdan hiç eksik olmayan bulgur pilavı, şimdilerde yerini pirinç pilavına bıraktı. Nerede kaldı çuval çuval buğdayların kaynatılarak kurutulmasından sonra zevkle el değirmenlerinde çekilerek yapılan bulgurlar. Hele hele buğdaylar kazanlarda kaynatıldıktan sonra, tabaklara alınıp üzerlerine susam çileyerek büyük bir istek ve iştahla yenirdi.

Bulgur pilavının et suyu veya tavuk suyuyla yapılanının yanında bir de turşu olursa yemesine de doyum olmaz hani. Soframızda bulunanların sayılarına göre ortalama üç su bardağı dolusu et suyu veya tavuk suyu, yoksa su (Eskiler bulguru tencereye koyup üzerine döktüğü suyu bulgurla karıştırdıktan sonra yemek kaşığını ortasına diker, eğer yemek kaşığı sağa sola eğilmeden dimdik durursa suyu tamam sayarlarmış.) yeterli miktarda tuz sanırım pilavımızı yapmaya yeterlidir.

Belli ölçüdeki bir tencereye küçük küçük doğranmış soğanlarla yağı karıştırarak kavururuz. Öbür taraftan domatesleri soyup çekirdeklerini çıkardıktan sonra küçük parçalar halinde doğrayıp tencereye ilave ederiz. Bir iki karıştırdıktan sonra domateslerin suyunu çekmesini bekleriz. Bu aşamada yeterli miktardaki suyu tencereye dökeriz. Yine yeterli miktarda attığımız tuzla birlikte hepsini birden iyice karıştırıp kaynatırız.

Kaynamakta olan bu karışıma belli ölçüdeki bulgurumuzu salıp ağır ateşte suyunu çekinceye kadar bekletiriz. Ateşi iyice hafifletip kısa bir süre daha beklettikten sonra bir başka kapta nar gibi kızarttığımız taze tereyağını pilavın üzerine döküp bir iki karıştırdıktan sonra ateşten indirip tabaklara koyarak servis yapabiliriz. Bazı kimseler bu pilavın nohutlusunu da yaparlar. Mis kokulu bulgur pilavının üzerine karabiber ekerek salata veya turşu ile birlikte yemesine de doyum olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here