Erişte nasıl yapılır, Kesme makarna nasıl yapılır

Nerede o eski günler. Şimdilerde herşey pazarda hazır olduğu için alıp yapıp yiyoruz. Genellikle tarlalarımızdan gelen veya pazarlardan alınan çuvallar dolusu buğdaylardan yıkanıp temizlenip damlarda veya çardaklarda iyice kurutulduktan sonra eşeklere yüklenerek şimdiki

-Oba kasabasında bulunan Ağa değirmenine, Çelik değirmenine, Sugözü mahallesinde bulunan Kıldır değirmenine veya Hacıhamdi değirmenine götürülüp un haline getirilmesi bir başka zevk olur. Gittiğimiz değirmenlerde sıra bulamazsanız, kış ise ocak başlarına büzüşüp uyumanın, yaz ise dere kenarlarında serin serin uyumanın da zevki bir başkadır. Değirmenlere ben de çocukluğumda çok gittim eşekle. Oba kasabasında değirmenci bir Hamdi Ağa vardı bütün Alanya tanırdı onu, nede iyi insandı bilmiyorum tesadüfmüdür, su gözü mahallesinde bulunan Hacı Hamdi değirmeninin sahibininde adı Hamdi Ağaydı. İkisi de, birbirinden üstündü, kimseleri kırmazlar her gelene aç suzuz olup olmadıklarını sorarlardı. Her ikisinede Allah rahmet eylesin.

Bu değirmenlerde öğütülen buğdaylar eve gelince ne kadar erişte yapılacaksa o kadar un ayrılır. Elendikten sonra hamur leğenlerine alınır. Leğenin ortasına yapılan bir yalakçığın içine yeteri kadar yumurta kırılır, yine yeteri kadar tuz ve su ilave ederek hepsi birden karıştırıla karıştırıla iyice yoğrulur. Erişte hamurunun üzerine nemli bir bez örtülerek yaklaşık bir saat kadar dinlendiririz. Dinlendirilen bu hamurdan belli ölçülerde zovalalar (beze) dökülür. Senit (Tezgah) üzerine açılan yufkalar üstüste konulur. Birbirine yapışmaması içinde aralarına ufra serpilir. Belli bir kalınlığa gelince önce tam ortalarından kesilip ikiye ayrılan yufka ekmek şeklindeki hamurlar enleri üç dört mm, boyları üç dört cm olacak şekilde bıçakla düzgün düzgün kesilir. Yapılacak eriştenin miktarına göre kesim işlemine devam edilir. Kesilen erişteler temiz ve büyük bir sofra altına (bez) genelde üst üste gelmeyecek şekilde yayılır. Rutubetsiz ve serin bir yerde iyice kuruyuncaya kadar bekletilir. iyice kuruduğunu anladığımız erişteleri ilgili kaplarına koyarak saklarız. Lüzumu halinde yeteri kadar çıkarıp çıkarıp pişirerek sofralara süreriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here