Balık düzmesi (Talaturlu balık) nasıl yapılır

Aslında buna balık düzmesi denir. (Düzme dövülmüş ceviz, limon, tuz, tavada kızartılmış zeytinyağı ve yeterli miktarda ılık su ile yapılmış bir karışımdır.) Balık türleri bakımından bir hayli zengin olan Alanya da eskiden bol miktarda çıktığı için, balıkçıların hurma yapraklarına dizerek yaptıkları Balık Dizilerini mahallelerde taze taze diri diri balıklar bunlar diye dolaştırmaları çok güzel manzaralardı. Hatta balığın çok ve çeşitli çıkmış olmasından dolayı, şimdilerde girida ve arapbalığı dediğimiz beyaz etli güzelim balıklara kimse bakmazdı.

Herkesin alacağı mercan, tonga, sargoz, barbunya gibi daha ziyade kırmızı cins balıklar olurdu. Günümüzde turizmin hızla gelişmesiyle birlikte bu konuda çok büyük değişiklikler olmuştur. Balık almak için sabahın erken saatlerinde balık pazarına gidilir. Günlük çıkan taze balıkların istenilen cinslerinden ve tavalık tabir ettiklerimizden yeterli miktarda alınır. Balıklar sabah erken çıktığı için işine gücüne, çarşıdaki dükkanına veya dairelerdeki görevlerine başlamak isteyenler için evlerin uzaklıklarına veya yakınlıklarına bakılmaksızın alınan balıkların ve diğer ihtiyaçların süratle evlere ulaştırılmasında yüzlerce motorsiklet sizleri beklemektedir.

Balık pazarından alınan tavalık balıklar eve geldiğinde öncelikle güzelce temizlenir. (Temizleme işi genelde bahçelerimizde yapılırdı. Balık pullarının sıyrılmasında, sağa sola sıçramaması için çoğu zaman bahçeler tercih edilirdi.) Güzelce yıkanan balıklar tuzlanarak dinlenmeye bırakılır.

Bu dinlenme balıkların yenileceği zamana kadar sürer. Öğle veya akşam ne zaman yenilecekse dinlendirilmekte olan balıklar hafifçe unlanarak (unlama, kızartması sırasında dağılmaması içindir.) tavadaki kızarmış zeytinyağının içine salınır.

Her tarafı iyice kızarıncaya kadar bekletilen balıklar daha önceden hazırlanarak dövülmüş ceviz, ezilmiş sarımsak, limon, tuz, kızartılmış zeytinyağı ve yeterli miktardaki ılık su ile iyice karıştırılarak yapılan harmanın içine salınır. İşte hazırlanan bu karışımın içine salınan balıkların yüzerek meydana getirdiği manzaraya doyum olmaz. Sanırım “Yeme de yanında yat” deyimi bu manzaradan kaynaklanmış olmalı. Balıkların bu karışım içine salınma işlemine de balık düzmesi deniliyor.

Genelde yufka ekmekle yenildiği için yufka ekmekten yapılan küçük kürekle (yufka ekmekten yapılan koni şeklindeki lokma) karışım küreklenir. Karışım üzerinde yüzen balıklar elimizle parçalanarak lokma lokma yenilir. isteyen çatalla da yiyebilir. Yok çarşı ekmeğiyle yenilecekse lokmaların karışıma batırılması usuldendir. Siz bilirsiniz nasıl yerseniz yeyiniz afiyet olsun. Bu türlerden başka, gerek yöremizde ve gerekse başka yörelerde BALIĞIN IZGARASI, BUGULAMASI, ÇORBASI, BALIK SUYUNA PILAV ve BOKLU KEBABI gibi çeşitleri vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here