Çiçek dolması yapılışı ve tarifi

Akkabak (sakız kabağı) ve balkabağı çiçeklerinden yapılır. Çiçekler genel olarak sabah saatlerinde toplanır. Ağızları açık olan çiçekler ilerleyen saatlerde sıcakla birlikte yavaş yavaş kapanmaya başlar.

Toplanan çiçeklerin özellikle erkek olanları seçilir. Buna yörede meyve vermediği için deli çiçek denir. Erkek dişi ayrımı çok çabuk ayırdedilebilir. Dişi çiçekler daha açılır açılmaz hemen meyveye dönüşür. Erkek çiçeklerde ise uzun bir sap ve ucunda kesinlikle meyveye dönüşmeyecek bir çiçek.

Toplanan çiçeklerin sap kısımları bıçakla kesilir. Ortalarındaki sarı noktacıklar elle tek tek koparılır. Güzelce yıkanır, temizlenir. Öbür taraftan diğer dolma çeşitlerinde olduğu gibi kıymalı veya zeytinyağlı, bulgurlu veya pirinçli olmak üzere iç malzemeler ağzı açık vaziyetteki kabak çiçeklerinin içine doldurulur. Doldurulan iç malzemelerin dökülmemesi için çiçeklerin uç kısımlarıyla ağızları kapatılır. Büyük bir ustalıkla tencereye yerleştirilen dolmalar yeterli su ilavesiyle normal ateşte pişirilerek servis yapılıp afiyetle yenir. Bu dolmaların yoğurtla yenilmesi tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here