Patlıcan ile yapılan yemekler

Patlıcandan çok değişik yemekler yapılır. Hatta yaz mevsiminde kurutulan patlıcanlardan kış mevsiminde de değişik yemekler yapılabilir. İsterseniz bunlardan Alanya yöresinde çok sık yapılanlarına bir göz atalım.

KARNIYARIK
Bahçelerimizden topladığımız veya manavlarımızdan aldığımız yeterli miktardaki patlıcanları yıkayıp temizledikten sonra sap kısımlarını kesip atarız. Baş ve uç kısımlarında az da olsa kabukları kalacak şekilde ancak diğer kısımlarının kabuklarını soyarız. Patlıcanları tam ortalarından, aynen sandal gibi içlerini boşaltıp yeterli miktarda tuz atarak biraz bekletiriz. Tavadaki yağ iyice kızınca patlıcanların tuzunu yıkayıp kızgın yağa salarak hafif pembeleşinceye kadar kızartırız. Öbür taraftan yağda hazırladığımız kıymayı, ince doğranmış soğanla birlikte yağda kavururuz. Kavurma işlemi sırasında iki üç tane domatesi yıkayıp, soyup, içinin çekirdeğini çıkartarak doğrayıp tencereye ilave ederiz. Daha sonra bütün malzemeleri birlikte kavururuz. Kavrulan malzemeyi ocaktan indirerek yeterli miktardaki tuzu, kırmızı toz biberi, karabiberi atıp bütün malzemeyi karıştırarak iyice harman ederiz. Daha önceden oyup hafifçe kızarttığımız patlıcanları ocağa veya fırına süreceğimiz kaba ağızları yukarı gelecek şekilde düzgünce sıralarız. Öbür taraftan hazırladığımız içleri patlıcanların oyuk kısımları iyice dolacak şekilde doldururuz. Doldurulan patlıcanların ağızlarını pilaka şeklinde kesip hazırladığımız domateslerle kapatıp yeterli su ilavesiylede ocağa veya fırına süreriz. Ocakta veya fırında iyice pişinceye kadar bekletilen karnıyarıklar etrafa yaydığı mis kokusuyla ağız sulandıran görüntüsüyle soframıza sürülüp afiyetle yememizden başka ne yapılabilir ki.

MUSAKKA
Bahçemizden topladığımız veya pazardan aldığımız yeterli miktardaki patlıcanları yıkayıp temizledikten sonra alalalı (aralıklı) şekilde soyalım, takribi iki cm kalınlığında ve silindir şeklinde doğrayalım. Doğranan patlıcanları hafifçe tavada kızartıp bir kaba yerleştirelim daha önceden tıpkı karnıyarık hazırlarken yaptığımız işlem doğrultusunda hazırladığımız malzemeyi patlıcanların üzerini tamamen örtecek şekilde yerleştirelim. Yeterli su ilavesiyle ocağa veya fırına sürelim. iyice pişince de tabaklara alıp afiyetle yiyelim. Yanında salata, kuru soğan veya yeşil taze biberin bulundurulması sanırım iştahınızı bir kat daha arttıracaktır.

İMAM BAYILDI
Her defasında olduğu gibi patlıcanları aralıklı olarak soyalım. Patlıcanların ortalarını karnıyarıkta olduğundan daha küçük bir şekilde oyalım. Aynen karnıyarıkta olduğu gibi kızgın yağda hafifçe kızartalım. Kızartılan patlıcanları başka bir kaba alıp yeterli miktardaki soğan yeşil biber domates ve bir baş ayıklanmış sarımsağı harman edip tavadaki yağa atalım. Çok hafif kavurduktan sonra karnıyarıkta olduğu gibi ortaları açılmış patlıcanların içine doldurup ocağa veya fırına sürelim. Pişinceye kadar beklettiğimiz imambayıldımızı alıp tabaklara koyarak afiyetle yiyelim. Gerek patlıcandan ve gerekse diğer tür sebzelerden yapılmış bütün yemeklerin üzerine yöremizden yaz kış eksik olmayan çok ince doğranmış maydanozları da serpmeyi unutmayalım.

ETLİ PATLICAN
Etli patlıcan yemeği de yine aynen etli bamya yemeği yapılırken takip edilen yolla hazırlanır. Patlıcanlar aralıklı olarak soyulur (Yer yer kabukların kalması, tıpkı bir zebra görüntüsünü verir) Patlıcanlar belirli büyüklüklerde doğranır, yıkanıp, temizlenir. Bu aşamadan sonra aynen bamyada olduğu gibi etli patlıcan yemeğimiz tabaklara konularak afiyetle yenir. Ayrıca yanında yumrukla ezilmiş kuru soğan veya taze yeşil biber de olursa yemesine doyum olmaz.

PATLICAN DOLMASI
Patlıcan dolması, zeytinyağlısı ve etlisi olmak üzere iki türlü yapılır. Yeterli miktardaki kıymanın içine belli ölçüde yağ, ince doğranmış iki-üç soğan, orta büyüklükteki iki-üç doğranmış domatesi, incecik kıyılmış maydonozu, tuzu, biberi ve daha önceden ayıklanmış yıkanmış bulgur veya pirinci güzelce harman edip hep birlikte ateşte hafifçe öldürelim. Küçük boy patlıcanlardan yeteri kadarını alıp yıkayıp temizledikten sonra aralıklı soyup ağız kısımlarından açarak içlerini oyalım. Burada şunu açıklamamda yarar var sanırım. Patlıcanlar her zaman küçük olmayabilir, büyüklerinden de alınıp ikiye veya üçe bölmek suretiyle de dolma yapılabilir. İçleri oyulan patlıcanlara daha önceden hazırladığımız harcı doldurup yeterli su ilavesiyle ocağa veya fırına sürelim. iyice pişince de alıp tabaklara koyarak afiyetle yiyelim.

BADILCAN DÜZMESİ (TALATURLU PATLICAN KURUSU)
Yüzyıllar öncesine dayanan geçmişiyle, özellikle Akdeniz iklimini çok seven bir sebze türüdür patlıcan. Karadeniz’in hamsisi ne ise Akdeniz’in badılcanı odur. Haniya hamsinin binbir türlü yemeğinin yanı sıra turşusu ve reçeli oluyorsa, aynı şeyler bizim badılcanımızda da mevcuttur. Özellikle Alanya’mızda gerek eskiden ve gerekse şimdi dört mevsimde bulunabilen, sofralarımızın ayrılmaz bir parçasıdır badılcan. Şimdilerde turfanda sebzecilik nedeniyle seralarımızdan eksik olmayan badılcanlar, eskilerde yaz ve sonbahar mevsimlerinde tazesi, ilkbahar ve kış mevsimlerinde de kurusu bulunurdu. Bunlardan da çok çeşitli yemekler yapılırdı. Yine eskilerde bağ ve bahçelerimizde ekilen badılcanlar sökülmeden üç beş yıl kalabiliyordu. Ben çocukluğumdan çok iyi hatırlarım. Hasbahçe Mahallesindeki bahçemizde bulunan yıllanmış badılcan kökenlerinden kış mevsimlerinde küçükte olsa çok badılcan toplardım. Çok değişik renk ve şekillerde olan badılcanların taze iken bir çok çeşit yemeği yapıldığı gibi, haşlanarak yapılan salatası, kızgın külle gömülerek yapılan kebabı, turşusu ve reçelinin yanısıra, kurutulmuşlarından yapılan etli ve talaturlu düzmesi cok aranan ve sevilen çeşitlerindendir. Yurdumuzun birçok yörelerinde yapılan ve bilinen çeşitlerinden ziyade yalnız Alanya’mızda bilinen ve yapılanlarına değinmek istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here