Ülübü (Börülce) bitkisi ile yapılan yemekler

Ülübü baklagiller familyasından bir bitkidir. Ülübünün kurusundan piyazı ve etli yemeği yapıldığı gibi, tazesinden de kıymalı yemeği, yine tazesinden haşlaması ve salatası yapılır. Şimdi bunlara sırayla bir göz atalım.

ETLİ ÜLÜBÜ YEMEĞİ
Yapılacak yemeğin miktarına göre ayrılan ülübüler akşamdan yıkanır temizlenir ve ılık suyla ıslatılır. İyice şişen ülübüler bir tarafta bekletilirken öbür taraftan iki üç baş doğranmış soğan, belli ölçüde tereyağı ve kuşbaşı etleri tencereye koyup normal ateşte soğanlar hafif pembeleşinceye veya etin kendi saldığı suyunu çekene kadar bekletilir. Varsa küçük küçük doğranmış domatesleri yoksa sulandırılmış domates salçasını ilave ederek bir iki karıştırdıktan sonra, ülübünün iki üç katı kadar su ve ülübüler birlikte tencereye konur. Normal ateşte ülübü tanelerinin ve et parçalarının pişmesine kadar bekletilir. Ayrıca pişmesine yakın bir zamanda da yeterli miktardaki tuz ilave edilmek suretiyle iyice pişirilen yemeğimizi servis yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

TAZE ÜLÜBÜ HAŞLAMASI
Taze iken olgunlaşan ülübüler haşlanmak için toplanır. Yıkanıp temizlenen ülübüler haşlanmak için yeterli su ilavesiyle tencerede bir süre kaynatılır. isteyenler kaynama sırasında, isteyenler servis yapılırken tuzlayabilir. İyice haşlanmış olan ülübüler sıcak sıcak tabaklara konulup bol bol limon sıkılarak afiyetle yenir. Haşlanmış ülübü yemenin en önemli özelliği, sap kısmından tutulup ağıza alınarak ön dişlerimiz arasında kalacak şekilde çekip sıyrılınca ülübü taneleri ve kabuk kısmının erimiş taze kısımları ağızda, kılçık tabir ettiğimiz posa kısmı da elimizde kalacak şekilde yemeğe devam edilmesidir.

TAZE ÜLÜBÜ YEMEĞİ
iyice olgunlaşmadan toplanan taze ülübüler aynen taze fasulyelerde olduğu gibi yemeklik ölçülerinde elle kırılır veya bıçakla kenarlarındaki kılçıkları, sap ve uç kısımları alınıp, doğranır. Öbür taraftan kıyma veya kuşbaşı doğranmış eti tencereye koyup tereyağı, doğranmış soğan ve kırmızı toz biberle birlikte soğanlar pembeleşinceye, etlerin de kendi bıraktıkları suyu çekinceye kadar kavrulur. Kabukları soyulmuş bir kaç tane domates kuşbaşı doğranıp kavurmaya dahil edilir. Birkaç defa karıştırıldıktan sonra kılçıkları alınmış doğranmış ülübüleri yıkayıp temizlendikten sonra tencerede kavrulmakta olan harca ilave edip birkaç defa karıştırırız. Daha sonra da yeterli tuz ve su ilavesiyle normal ateşte iyice pişmesini sağlarız. Dallarından taze taze koparılmış ülübüler.

DİKENLİ KABAK DÜZMESİ (TALATURLU DİKENLİ KABAK)
Suda dinlendirilerek salgıları alının kabaklar soyulup ince ince dilimlenir. Zeytinyağında kızartılan bu dilimler, daha önceden iyice dövülüp limonsuyu ile ezilen ceviz içi, az miktardaki ılık su ile karıştırılan harmana salınır. Yörede buna dikenli kabak düzmesi denir. Aynı kabağı kızarttıktan sonra süzme yoğurt tercihli olarak yoğurtlaması da yapılır.

DİKENLİ KABAK TURŞUSU
Yukarıdaki usullerle temizlenerek doğranıp soyulan dikenli kabak dilimleri hafifçe haşlanır. Öbür taraftan konulacağı kap içerisinde hazırlanan sirke, tuzla birlikte ezilmiş sarımsak ve nane karışımı harmana salınır. Ağzı güzelce kapatılan kap, bir süre bekletildikten sonra yeri geldikçe çıkarıp çıkarıp yenir. Özellikle maş çorbasıyla yenmesine doyum olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here