Bakla ile yapılan yemek türleri

Bakla tarihin ilk çağlarından beri gerek insanlar için, gerekse hayvanlar için önemli bir besin maddesidir. Göbekleri kara benekli tohumlar toprağa atılır, yaklaşık bir metre kadar boy atan bu otsu bitkiler, genelde kış aylarında bol ürün verir. Tazeleri kış aylarında sebze olarak, kurutulmuş tohumları da gerek kış aylarında, gerekse diğer aylarda çeşitli yemekler yapılarak tüketilir.

TAZE BAKLA YEMEĞİ
Baklalar güzelce yıkanıp temizlendikten sonra bıçakla baş ve dip kısımları (varsa kenarlarındaki kılçıkları) alınır. Küçük ve körpeleri bütün olarak, küçükleri ikiye üçe doğranarak bir kap içine alınır. Öbür taraftan doğranmış soğan, tereyağı, biber yeterli ölçüdeki kıyma veya eti tencereye koyup birlikte karıştırarak soğanların pembeleşmesine etin kendi saldığı suyu çekmesine kadar kavururuz. Bu sırada yeteri kadar soyulmuş yıkanmış domatesleri, kuşbaşı ölçülerinde doğrayıp tencereye ilave ederiz. Bir iki karıştırdıktan sonda beklemekte olan yıkanmış doğranmış baklalarımızı tencereye dökerek şöyle bir iki defa karıştırdıktan sonra, yeterli tuz azami ölçülerde su ilavesiyle normal ateşte pişirilmeye bırakınız.

BAKLA AŞİ
Yeterli miktardaki kuru baklalar bir gün önceden ıslatılır, iyice şişen baklaların dış kabukları bıçak yardımıyla alınır. Yıkanıp temizlenerek bir kap içine alınır. Öbür taraftan ince kıyılmış küçük bir soğan tereyağında pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine beklemekte olan baklamızla birlikte onu özlendirmesi için çok az miktarda yıkanmış temizlenmiş pirinç karıştırılarak tencereye dökülür. Malzemelerin üzerine kaplayacak kadar sıcak su konur. Normal ateşte karıştırıla karıştırıla pişirilmeye devam edilir. Tencerenin dibinin tutmaması için karıştırılma işlemine büyük önem verilir. Sonuçta patates püresi şeklini alan bakla aşımız tabaklara servis yapılarak, üzerlerine dökülen kızartılmış tereyağı veya zeytin yağından sonra bol soğanlı salata veya turşu ile birlikte afiyetle yenir.

BAKLA PİYAZI
Zamanında gelincikler arasında bol miktarlarda yetiştirilen bezelyeler.
Bir gün önceden ıslatıldığı için iyice şişen baklaların göbeklerindeki kara kısımlar (yöremizde buna baklanın elifi deniliyor) bıçak yardımıyla alınır. Temiz sudan geçirilerek tencerede ılımakta olan suya salınır. Bir kez kaynatılan baklalar süzülüp, üzerine yine kaynamakta olan su doldurulur. Bu işlem çok önemlidir. Kaynayan ilk suyun süzülmemesi baklaların kararması demektir. Piştiği zaman bembeyaz ve erimeye yüz tutmuş baklalara sahip olmak istiyorsanız ilk suyun mutlaka süzülmesi şarttır. Suyu değiştirilip iyice pişen baklalar, ister büyük bir kaba, ister küçük kaplara alınarak üzerlerine bolca zeytinyağı dökülür. isteyen sirke, isteyen limon sıkarak ince kıyılmış maydanoz ve yine ince kıyılmış bolca soğan ve yeterli tuz ilavesiyle karıştırılarak süslenir. Soğan dedim: Bazıları da soğanları dörde bölerek içine tuz ve kırmızı biber ekerek kül kömür karışımında kebap yaparak bakla piyaztyla birlikte yer siz bilirsiniz her ikisinin de ayrı ayrı özelliği vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here