Özel hazırlanan lezzetler

GAVIT
Keçi boynuzlarının en iyileri seçilir, havanda veya dibekte dövülür. Dövülüp un haline getirilirken keçiboynuzunun terkibinde bulunan şeker oranının çokluğuna göre rutubet derecesi artar. Dövülme sırasında içine susam, göce ve incir gibi kuru yemişler karıştırılarak büyük bir iştahla yenir.

GÖCE
Olgunlaşmış arpa başakları toplanıp ütüldükten sonra (çalı, çırpı türünden toplanan yakacaldarın ateşlenip yüksek alevde ütelenmesidir.) kavrulur, havanlarda veya dibeklerde döğülerek un haline getirilir. içine dövülmüş susam ve gavıt karıştırılır. Çok kuru olursa hafif su çilenerek rutubetlendirilir. Aksi takdirde yerken nefes borusuna kaçabilir.

BÖLÜ
Genel olarak yüksek yaylalarda yetişir. 50-60 cm boyunda, kökü küçük turp biçiminde yumrular halinde olur. Çiğ olarak veya haşlanarak yenilebilir. Bunların erkek ve dişisi olur. Erkek olanlarda yumrular olmaz. Aynen maydanozun tohumları gibi şemsiye biçiminde bir görüntüsü vardır. Yumru köklerinin Haşlanarak yoğurtlanmasına da doyum olmaz.

KEÇİBİCİĞİ
50-60 cm yüksekliğinde olur. Kökü ve üst kısmı yenir. Tıpkı tarlalarda kendiliğinden çıkan yabani turplar (Eşşek turpu) da olduğu gibi, gövdelerindeki kabuklar elle soyulup çiğ olarak salatalık gibi yenir. Kök kısmı keçi memesine benzer, bunun için de keçibiciği olarak anılır. Yaprakları toplanıp haşlanarak kavrulması veya yoğurtlanması yapılabilir.

GÖKDİKEN
Kahvenin olmadığı yerlerde kahve yerine kullanılabilir. Yerden 50-60 cm yüksekliğinde yetişen bir bitkidir. Genelde yaylalarımızda yetişir. Bu bitkiler olgunlaşınca tam tepelerinde yumruk büyüklügünde bir çiçek açarlar. Çiçek kısımları olgunlaşınca tohumları toplanıp kavrularak kahve yapılıp misafirlere ikram edilebilir. Eskiden kahve yokluğunda tiryakilerin imdadına Gökdiken yetişmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here