Tel kadayıf tarifi ve yapılışı

Eskilerde telkadayıfını herkes kendi evinde yapmaya çalışırdı. Allah rahmet eylesin en iyi telkadayıfını Mollayusufların Hanimaba, en yi Arap kadayıfını da Alabacak Mehmet Ağa yapardı. Her ikisine de Allah rahmet eylesin.

Gerek bu meşhur ustalar tarafından ve gerekse başkaları tarafından yapılan kadayıflar çarşı ve pazarlarda, bakkallarda ve marketlerde binbir çeşit hazır yapılmış kadayıf bulmak mümkündür.

Çarşıdan aldığımız bir kg kadayıfı, içi yağlanmış bir tepsiye yerleştirip 250 – 300 gram kadar tereyağını (isteyen nebati yağ da kullanabilir) eritip kadayıfın üzerinde gezdire gezdire dökeriz. Hatta yağın kadayıf tarafından iyice emilmesini sağlamak için elimizle yavaş yavaş mıncıklarız (karıştırırız). Yağın bütün kadayıflara iyice işlenmesinden sonra yarısını bir başka kaba alırız.

Tepsi içinde kalan diğer yarısını güzelce yerleştirdikten sonra daha önceden hazırladığımız 300 – 350 gram dövülmüş ceviz içi veya badem içini tepsi içindeki kadayıfın üzerine iyice yayarız. Daha sonra ayrılan kadayıfın öbür bölümünü de ceviz veya badem içinin üzerine yerleştirerek tavında bir fırına süreriz. Fırında nar gibi kızarmış kadayıf tepsisini veya sinisini çıkarır çıkarmaz üzerine bir su bardağı süt serpip bekletmeye alırız. (süt kadayıfın yumuşak olmasını sağlar) öbür taraftan ocakta kaynatılarak hazırladığımız bir kg’lık şekerden yapılmış şurubu kadayıf üzerinde gezdire gezdire dökeriz. Dinlendirilerek iyice soğuyan kadayıfımızı bıçakla kesip şekillendirerek soframıza sürebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here