Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cildimiz, insan vücudunun en doğal aksesuarı ve koruyucusudur. Bu nedenle cilt sağlığı son derece önemlidir. Ancak cilt sağlığının gerektiği gibi korunabilmesinin yolu da, düzenli bir şekilde cilt temizliği  geçer. Cilt temizliğinin iyi bir şekilde yapılarak, hastalıklara neden olacak bakterilerinde ortadan kalkması sağlanmalıdır. Sigara dumanı, kirli hava ve iş ortamları gibi etkenler, cilt kirliliğine neden olan başlıca faktörlerdir. Pek sağlıklı bir cilt temizliği nasıl yapılır?

Cilt temizliği hakkında tüm detaylar, yazımızın devamında yer almaktadır.

 

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Salatalık Kürü: Cilt temizliğinde en fazla kullanılan doğal ürünlerin başında, salatalık gelmektedir. Bir adet salatalığı iyice ezerek, bir tatlı kaşığı badem yağı ile iyice karıştırın. Karışıma bir tutam pamuk batırarak, cildinizi iyice silin. Uygulamayı duştan çıktıktan sonra yapmak, etkisini daha fazla artıracaktır. Salatalık kürü, cilt temizliği için önemli uygulamalar arasındadır.

Ballı Süt: Yarım çay bardağı sütün içerisine, 3 tatlı kaşığı balı ekleyin. Sütün ılık olması, balla daha iyi karışmasını sağlayacaktır. Daha sonra karışımı, cildinizde leke bulunan yerlere sürerek, yarım saat bekleyin. Sürenin ardından cildinizi, su ve sabun ile temizleyin.

Limon ve Bal: Yarım limonu sıkarak elde edeceğiniz suyuna, 2 çay kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Karışımı cilt lekelerinin olduğu bölgeye sürerek, 20 dakika bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi temizleyin. Hassas cilde sahip olanlar, özellikle yüz bölgelerinde yanma hissedebilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, süreyi biraz daha kısaltabilirsiniz.

Akne Oluşumu Nasıl Engellenir?

Sabunun önemi: Ciltte oluşan aknelerin oluşumunu engellemek ya da diğer tedavi yöntemlerinin daha faydalı olmasını sağlamak için, kullanacağınız sabunların Ph değerlerine dikkat edin. Cilt temizliği için kullanacağınız sabun tercihlerinizi, Ph 5.5 değerlerine sahip olan sabunlardan yana kullanın. 5.5 Ph değerine sahip sabunların, yüzdeki aşırı yağlanmayı engellediği ve bu sebepten akne oluşumuna da engel olduğu bilinmektedir.

Yüz temizliği: Akne oluşumunu engellemek için, yüzünüzü günde birkaç kez yıkamaya özen gösterin. Akne oluşumunu engellemenin en etkili yolu, etkili bir şekilde cilt temizliği yapmaktan geçer. Özellikle makyaj yapan kadınlar, makyajlarını temizlerken çok daha dikkatli olmalıdır. Makyaj kalıntıları cildin erken yaşlanmasına neden olacağı gibi, akne oluşumunun da temelini oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here