Soğan Suyu Zayıflatır mı?

Enfeksiyonlara karşı vücudu koruma özelliğine sahip olan soğanın, adeta doğal bir antibiyotik olduğunu hepimiz biliriz. Soğanın birçok zayıflama diyetleri menüsünde de yer aldığını görmek mümkündür. Pek soğan suyunun zayıflamaya etkileri nelerdir? Soğan suyu zayıflatır mı? Sorusu, sitemiz editörlerine zayıflama hakkında en fazla yöneltilen sorulardan birisi oldu.

Bu yazımızda soğan suyu zayıflatır mı? Sorusuna detaylı cevap bulacağınız gibi, soğan çorbasının hazırlanışı hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Soğan Suyu Zayıflatır mı?

Soğan suyu zayıflatır mı? Sorusunun cevabından önce şunu söylemeliyiz ki, hiçbir besin maddesi tek başına zayıflatıcı etkiye sahip değildir. Yani soğan suyunu ya da zayıflattığı söylenen herhangi bir besin maddesini gece gündüz tüketseniz dahi, tek başına zayıflatmak için yeterli olmayacaktır.

Soğan suyu zayıflatır mı? Sorusunun cevabına gelecek olursak da, evet cevabını rahatlıkla verebiliriz. Ancak soğan suyunun kilo vermeye olan etkisi, egzersizler ve sağlıklı diyet programları ile birlikte geçerlidir. Yani herhangi bir egzersiz ya da diyet programı uyguluyorsanız, soğan suyu tüketerek zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Soğanın direkt olarak zayıflama etkisi bulunmasa da, diğer yararları zayıflama sürecine etki ederek bu süreci hızlandırıyor.

Mesela soğan çorbasının fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez, selenyum mineralleri, çinko ve B6 vitamini açısından zengin olması, diğer faktörleri de tetikleyerek zayıflama sürecini desteklemektedir.

Bu kadar değerli minarelin bir arada bulunmasına karşın, bir kase soğan suyunun 28 kalori olduğunu söylemek, herkese şaşırtıcı gelebilir. Diyet yaparken bu kadar mineral ve vitamini bir arada alarak zayıflamak, sağlık açısından yararlı olabileceği gibi, aynı zamanda besleyicide olacaktır.

Soğan Çorbası Tarifi

Malzemeler

3 tane mantar

3 tane küçük kereviz

Bir boy havuç

Tavuk suyu

1 tane orta boy soğan

Üç su bardağı su

Hazırlanışı: Kabuğunu soyduğunuz soğanı, rendeden geçirin. Bir tencerenin içerisine suyu koyarak, soğanı içerisine ekleyin. Soğan suyun içerisinde yumuşamaya başladığında, doğradığınız mantar, kereviz ve havucu ekleyin. Birkaç dakika kaynadıktan sonra, içerisine tavuk suyu ve bir tutam tuz ekleyerek, 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra ocaktan indirerek, servis yapabilirsiniz.

Soğan suyu zayıflatır mı? Sorusunun cevabını verdik. Soğan suyu çorbasını, diyetlerde veya egzersiz yaptığınız dönemlerde daha sık kullanarak, etkisini artırabilirsiniz. İçerisine farklı malzemeler eklemek, kalori miktarını daha fazla artıracağı için, kereviz, mantar ve havuç dışında malzeme eklenmemesi önerilmemektedir. Tarife uygun yapacağınız soğan suyunun, besleyici özelliğinin yüksek olması uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here