2017 Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları, farklı faktörlere göre değişkenlik gösteren ve bu faktörler değerlendirilerek araştırma yapılması gereken, önemli bir konudur. Ucuz tüp bebek fiyatları başarı oranını etkileyecek sebepler içereceği gibi, pahalı tüp bebek tedavileri de başarı oranını artıracak diye bir şey söz konusu değildir. Bu nedenle tüp bebek ücretleri için belirleyici faktörler iyi araştırılmalı, karar buna göre verilmelidir.

Bu yazımızda hem tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verip, hem de fiyatlara etki eden faktörleri ve dikkat edilmesi gerekenleri sizler için sıralayacağız.

 

2017 Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadar?

2016 tüp bebek ücretleri incelendiğinde, tüp bebek tedavisi fiyatları için bir artış olduğunu söylememiz gerekir. Bu artışa etki eden en önemli faktör, yurtdışından getirilen cihazların döviz bazında alınıyor olmasıdır.

2016 yılında yaklaşık 4 bin 500 TL civarında olan fiyatlar, 2017 yılında 6 bin liraya kadar çıkmıştır. Farklı faktörlere göre değişiklik gösteren tüp bebek fiyatları,  ortalama olarak 6 bin liradır. Bu fiyatlar özel hastanelerde, SGK kapsamı dışında tedavi gören hastalar için geçerlidir. SGK kapsamındaki hastalar için, önemli ölçüde indirim uygulanmaktadır.

 

Tüp Bebek Ücretleri Neden Farklıdır?

Ücretlerin farklı olmasının birden fazla sebebi olup, bu sebepler aşağıdaki gibidir.

1- Tedavi merkezinin bulunduğu yerdeki popülerliği

2- Uzman ekibin bilinirliği

3- Tüp bebek merkezinin bulunduğu yerdeki müşteri potansiyeli

4- Önceki tedavilerdeki başarı oranları

5- Hastanenin genel yapısı ve teknik donanımı

Gibi nedenler, tüp bebek fiyatları için etki eden faktörlerdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, her başarı oranı yüksek merkezin, gerçekten başarılı olup olmadığını iyi analiz etmektir. Zira kimi merkezler başarı oranlarını artırmak için, hamilelik şansı daha yüksek hastaları tercih edebilmektedir.

 

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu?

Sıkça sorulardan biriside, SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu? Sorusudur. SGK’nın hastanın birtakım şartlara uygun olması halinde, tüp bebek masraflarını karşıladığını söyleyebiliriz.

SGK’nın tüp bebek masraflarını karşılaması için gerekli olan şartlar, şunlardır;

1- Anne adayı 23 yaşından küçük ve 40 yaşından gün almamış olmalıdır.

2- Hasta ya da bakmakla yükümlü bulunan kişinin SGK priminin ödeniyor olması, 900 günlük primlerinin bulunması ve 5 yıllık SGK kapsamında olması gerekmektedir.

3- Son 3 yıl içerisinde, tüp bebek tedavisi dışındaki yolları denemiş olması ve bunu resmi evrakla kanıtlıyor olması gerekir.

4- Hastanın tedavi göreceği merkezin, SGK ile anlaşması olması gerekmektedir.

Bu şartları yerine getiren hastalar için SGK, aşağıdaki tutarlarda katılım payı almaktadır.

1- İlk tüp bebek denemesinde %30,

2- İkinci tüp bebek denemesinde %25,

3- Üçüncü denemede ise %20 katkı payı almaktadır.

3 denemeden sonrası, SGK kapsamında yer almamaktadır. Sırf tüp bebek fiyatları ucuz diye bir merkezi tercih etmek yerine, yukarıdaki kriterleri baz alarak araştırma yapmak en akılcı yoldur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here