Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Tarihi

Asıl adı AŞURA‘dır. Arabi ayların birincisi olan Muharrem ayının onuncu günü başlayıp aynı ay içinde devam eden günlerde yapıldığı için de bu aya AŞIRAYI denilir. AŞIRAYI ile ilgili ilgili olarak da bir çok rivayette günümüze kadar gelmiştir.

Bu rivayetlerin yöremizde en çok söyleneni de şöyledir: Hazreti NUH’un gemisi büyük bir tufan sonrasında CUDİ DAGI’nın tepesine oturur. Ölenler ölmüş, kalanlar kalmıştır. Gemide sağ kalanlar kıyıda köşede, ambarlarda ne varsa binbir çeşit yiyecek artıklarını süpürmüşler, bir çorba yapıp içmişler. İşte gemide sağ kalan insanlar bugünün anısına bir çorba yapıp içmişler. Yapılan bu çorbanın içindeki malzemelerin en az yedi çeşitten aşağı olmamasına dikkat etmişler. Aşır ayı geldiği zaman çarşıda pazarda dükkan önlerinde “Aşırlık Buğday Geldi” yazılarına çok sık rastlanır. İsteyen çarşıdan pazardan aldığı gibi isteyen de hasat zamanı özel olarak aşırlık diye ayırdığı buğdaylardan döverek yapar.

Aşure Nasıl Yapılır?

Alanya’da aşırın çok büyük bir önemi vardır. Kutsal sayıldığı için en iyisi benimki si olsun, çok olsun, bütün konu komşuya yetsin düşüncesi daima ön planda tutulur.

Aşure için hangi malzemeler gerekir?

Yine Alanya’da bu konu üzerinde dikkatle durulması gereken bir husus ta aşır yapılacak malzemelerin (B) harfiyle başlayanlarından seçilmesine özen gösterilmesidir. Örneğin, buğday, bekmez (Alanya’da pekmeze bekmez denir.) bakla, böğrülce, badem, baharat ve barbunya gibi (barbunya bir cins kuru fasulye) Aşır konu komşuya dağıtılacağı için kazan eniği (çok büyük tencere) dediğimiz kaplarda pişirilir. aşırın ana maddesini oluşturan yeterli miktarda dögülmüş ve dış kabuğu (kepek) iyice alınmış buğday güzelce yıkanır, temizlenir, yeterli su ilavesiyle hiç karıştırılmadan bir defa kaynatılır. akşamdan kaynatılıp ocaktan indirilen buğdaylar sabaha kadar dinlendirilir. Kaynatılıp dinlendirilen buğdaylar iyice şişmiş, şak şak dağılmış, içindeki nişastaları gözükmektedir. Zaten en makbulü de budur.Buğday dışındaki diğer katkı maddelerinden gerekenler (akşamdan ıslatılıp varsa kabukları alınmış ve pişirilmiş olanlar), buğday ile birlikte bir araya getirilir. Büyük tencereye yeteri kadar üzüm pekmezi katılarak ateşe konulur.

Daha önce pişirilip hazırlanan bütün malzemeler karıştırıla karıştırıla kaba dökülür. Karıştırılma işlemi çok önemlidir. En küçük bir ilgisizlik dip tutmasına neden olduğu gibi, aşırın renginin de değişmesine sebep olabilir. Büyük bir özenle iyice pişirilen Aşır ilgili servis kaplarına dökülür. Servis kaplarına dökülen Aşırlar en güzel bir şekilde süslenir. süsleme deyip geçmeyiniz. Bakınız neler neler var bu işlem için: Badem içi, ceviz içi, kavrulmuş susam, tertemiz yıkanmış çekirdeksiz kuru üzüm, tanelenmiş nar ve üzerine serpilmek için tarçın. Hepsi birden bir başka güzellik verir aşırımıza. Alanya’da aşır için öteden beri söylene gelmiş şu söz hala herkes tarafından bilinmektedir. AŞIR, DEŞİR, PİŞİR. Burada DEŞİR (ondan bundan toplama anlamında kullanılır.) Zaten aşır pişirmek için bütün malzemelerin bulunması çok zordur. Bundan dolayı da değişik cins malzemelerin konu komşudan değiştirilmesi de sevap sayılır. Aşır tercihli olarak üzüm bekmezinden yapıldığı gibi özellikle günümüzde şekerden de yapılmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here