Yağ Yakan Besinler ve Yiyecekler Hangileridir

 

Vücudumuzda bulunan fazla yağlardan kurtulmak için vereceğimiz mücadelede, en büyük yardımcımızın spor, egzersizler ve farklı yöntemlerden ziyade, yağ yakan besinler olacağı unutulmamalıdır. Doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenmekte, önemli sonuçlar elde etmemiz için uygulamamız gereken yöntemlerden birisidir.

Maalesef ki günümüzde, spor ve egzersizler dışında kalan kilo verme ve yağ yakma yöntemleri etkin bir şekilde kullanılmamaktadır. Oysaki bu faaliyetlerle birlikte yağ yakan besinler eş zamanlı tüketildiğinde, sonuca çok daha çabuk ulaşmamız mümkündür. Yağ yakımı hedeflenerek yapacağınız egzersizlerin etkisini artırmak istiyorsanız, aşağıda vereceğimiz yağ yakıcı yiyecekler size önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

 

Yağ Yakan Yiyecekler

Zencefil: Kan damarları genişletmesi ve kan akışını hızlandırması ile bilinen zencefil, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına etki ederek, yağ yakımı konusunda size önemli yardımcı olacaktır. Egzersizlere devam ederken her gün tüketeceğiniz bir fincan zencefil çayı, oldukça faydalı olacaktır.

Kırmızıbiber: Özellikle Arnavut biberi olarak da adlandırılan kırmızı biber, içeriğindeki capsaicin adlı madde sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Bu sayede yağlarınızdan, egzersizlerin desteği ile de daha rahat kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı: Yağ yakan besinler arasında yer alan zeytinyağı, aynı zamanda yağın dışarı atılması konusunda da vücuda yardımcı olmaktadır. Zeytinyağının bir diğer özelliği ise, kolesterol seviyesini düşürmesidir.

Süt: Kalsiyum kaynağı olan süt, metabolizmayı daha düzenli çalışması için tetiklemektedir Günlük bir bardak süt içmek, egzersizlerle birlikte yağ yakımı konusunda önemli bir yardımcıdır.

Turunçgiller: Portakal, limon, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerde, yağ yakan besinler arasında önemli bir yere sahiptir. C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzelerin, vücuttaki yağın çözülmesine yardımcı oldukları bilinmektedir.

Yumurta: Önemli bir B12 vitamin kaynağı olarak bilinen yumurta, yağın çözülmesi konusunda da yeterli etkiye sahiptir. Vücudun günlük protein ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan yumurta, tok tutucu bir besin olması nedeniyle de kahvaltılarda sıklıkla tercih edilmelidir.

Yeşil çay: Yeşil çay yağ yakımı konusunda, mucizevi etkilere sahiptir. Özellikle vücudun dinlenir vaziyette bile yağ yakmasını sağlayan yeşil çaylar, günde en az 1 fincan tüketilmelidir.

Somon: Somon balığı omega-3 açısından en zengin olan balık çeşitlerinden birisidir. Yağ yakan besinler arasında oldukça faydalı olan somon balığı, aynı zamanda oldukça önemli bir protein kaynağıdır.

Keten tohumu: Omega yağ asitleri açısından en zengin bitkilerden birisi olan keten tohumu, yağ yakılmasını önemli ölçüde hızlandırmaktadır.

Yağ yakan besinler kendi başlarına fazla etkili olmasalar da, özellikle egzersiz yaptığınız dönemlerde faydalarını fazlasıyla göstermektedir. Yağ yakımı için egzersizler ve yağ yakan yiyecekler ihmal edilmemeli, düzenli bir şekilde egzersizler ve bu besinler birlikte işlenmelidir.

1 YORUM

  1. Benim gibi fazla kılolarından şikayet eden insanların takıp etmesi gereken bir siteniz var.Sağlıklı beslenme ve diyet hakkında çok hoş bilgiler var

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here