Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir?

Neredeyse kilo problemi yaşayan herkes, çok çabuk kilo vererek daha fit bir vücuda sahip olmak ister. Hızlı kilo vermek için tarifi verilen birçok şok diyen, hızlı kilo verme konusunda imdadımıza yetişiyor olsa da, acaba bu diyetler ne kadar sağlıklı? Vücuda etkileri nelerdir? Gibi soruların cevapları da düşünülmesi gerekenler arasında olmalıdır. Bu yazımızda hızlı kilo vermek adına uygulanan, şok diyetlerin zararları üzerinde duracağız.

Zayıflamak zannedildiği kadar kolay ve kısa bir süreç değildir. Yapılan her işte olduğu gibi, zayıflama konusunda da olağan sürenin dışına çıkmak, yapılacak işin kalitesini düşürecek ve birtakım zararları olacaktır. Kilo vermek her ne kadar zor olsa da, asla imkansız değildir. Üstelik sağlıklı yöntemlerle zayıflandığında, basit uygulamalar ile sonrasında verdiğiniz kiloları yeniden almayacaksınız.

Aşağıda şok diyetlerin zararları hakkında, detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Şok Diyetlerin Zararları

1- Şok diyetlerin zararları arasında, verilen kiloların yeniden alınması başta gelmektedir. Bu durum hem zaman kaybı olacağı gibi, hem de diyet süresince sağlıksız bir şekilde beslenmenize neden olmaktadır.

2- Şok diyetlerde vücuttan atılan aslında atılması gereken yağlar değil, sıvı ve bir miktarda kas dokularıdır. Yani aslında kilo verme hedefleri arasında yer alan yağ yakımı, şok diyetlerde beklendiği kadar gerçekleşmemektedir.

3- Şok diyetlerin zararları için daha açıklayıcı bir örnek verecek olursak, metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin günlük 1800 kalori alırken bunu birden bire 700 kaloriye düşürmek, metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesine engel olacaktır. Oysaki metabolizmanın hızlı ve sağlıklı bir şekilde çalışması, vücut dinlenirken de yağ yakılmasına yardımcı olmaktadır.

4- Vücudun normal işleyişi değişeceği için, genel anlamda uzun vadede vücut sağlığı için zararlıdır.

5- Vücutta mineral, vitamin ve protein eksikliği baş gösterir. Bu durum beden sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

6- Verilen kiloların yeniden alınması söz konusu olduğu için, şok diyetlerin zararları sadece fiziki değil psikolojik olarak da karşımıza çıkmaktadır. Şok diyetlerle istediği kilo değerine ulaşan kişi diyeti bırakacağı için, hızlı bir şekilde kilo alması psikolojik olumsuzluklara neden olacaktır.

Yukarıda şok diyetlerin genel zararlarından bahsettik. Sağlıklı ve olağan süresinde kilo vermek, vücudun normal işleyişine fazla etki etmeyeceği için, verdiğiniz kiloların uzun süre geri alınmasına engel olacaktır. Hatta sağlıklı bir süreçten geçerek kilo verdikten sonra yediklerinize biraz dikkat ederek, formunuzu çok daha uzun süre korumanız mümkündür.

1 YORUM

  1. uzun zamandır şok diyetlerin zararları hakkında bilgi arıyorudum. Ne yazık kı bulamadım diyetlerin zararları hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here