Sütlaç ve Muhallebi Tarifi

SÜTLAÇ NASIL YAPILIR?

Eskilerde hali vakti yerinde olanların, şeker alabilecek güçte olanların yapıp yediği bir tatlıdır sütlaç.Hali vakti yerinde olmayanlar bütün tatlılarını pekmezden yaparlardı. Ama günümüzde tatlıların her çeşidi yapılıyor. Sütlaç tarifi Biz şimdi sizlerle birlikte bir sütlaç yapalım. Dört çorba kaşığı kadar pirinç ayıklanıp yıkanır. Yeterli bir kapa konan pirincimizin üzerine üç dört parmak yüksekliğe gelecek şekilde su koyup tencerenin altını ateşleriz. Bir defa kaynayınca tencereyi indirip pirinci süzeriz. Sütlaç tarifi Süzülen pirinç içerisine bir kg süt ilave edip tenceremizi ocağa koyup, ağır ateşte ilk kaynamasıyla bir karışıma ikiyüzelli üçyüz gram toz şeker ilave ederiz. Pirinçlerin pişmesine yakın, Sütlaç tarifi bir kaşık pirinç unu veya nişasta az bir suda ezilip tencereye ilave edilirse sütlacın az da olsa katı olmasını sağlarız. İyice piştiğini anladığımız sütlacımızı ateşten indirirken güzel koku vermesi için az miktarda vanilya atarız. Sütlaç tarifi.

Ayrıca damak tadı vermesi ve güzel görüntü sağlamak için sütlaç soğumadan çeşitli kaplara konur ve üzerine, dövülmüş badem içi, tarçın ve hindistan cevizi serpilir. Ayrıca bir hususu hatırlatmam da yarar olur sanırım. Reçeller konusunda anlattığım turunç reçelinden bir iki tanesini alıp küçük parçacıklar halinde sütlaç pişerken içine karıştırırsanız çok hoş olduğunu göreceksiniz. Hatta kurutulmuş bergamot tozlarından da çok az bir miktarını karıştırmakta ayrı bir koku, ayrı bir tad verecektir. Sakın ikisinide birden atmaya kalkmayınız. Bir defasında bergamot tozunu bir defasında da turunç reçelinden parçaları atabilirsiniz.

MUHALLEBİ NASIL YAPILIR?

Muhallebi tarifi, Aynen sütlaç yaptığımız malzemeler ölçüsünde süt, şeker, bu sefer pirinç yerine pirinç unu ve bir paket de vanilya alınır. (Ben aynı ölçülerde diyorum, siz bunu sofranızdaki insan sayısına göre çoğaltabilirsiniz.) Muhallebi yapacağımız tencereye pirinç unu ile şekeri koyar güzelce karıştırırız. Muhallebi tarifi 

Daha sonra sütü yavaş yavaş dökerek pirinç unu ve şekerin sütle iyice karışmasını sağlarız. Bu duruma gelen karışımın altını ateşleyerek ağır ateşte koyulaşıncaya kadar bekleriz. Muhallebi tarifi

Bu arada sütlaçta olduğu gibi turunç reçelinden aldığımız iki üç parçanın, küçük parçacıklar halinde muhallebimize karıştırılması veya bergamot tozlarından bir miktarını atarak hoş bir koku vermesini sağlarız. Ayrıca hazırda turunç reçeli ve bergamot tozu olmayanların muhallebiyi ateşten indirir indirmez bir paket vanilya ile onların vereceği hoş kokuyu ve tadı sağlayabilirsiniz. Sıcak sıcak kalelere veya tabaklara konan muhallebimizin. üzerine dövülmüş badem içi, tarçın veya hindistan cevizi serperek güzel görüntü sağlarız. Eskilerde veya bugün bile pekmezi çok olan ailelerin şeker yerine pekmez şerbetiyle yaptıkları muhallebiler vardır. Bunlarında kendilerine has güzel koku ve tadları vardır. Muhallebi tarifi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here