Emlak Piyasası Neden Durgun?

Emlak piyasası çok hızlı büyüyen bir sektör olarak öne çıkarken bu piyasada kazanç elde etmek isteyenler zaman zaman durgunluk ve nakit sıkıntısıyla karşılaşabiliyor. Emlak Piyasası Neden Durgun?

Emlak ve konut sektöründeki çok fazla alım satım yapılabilirken para piyasalarından kaynaklaman bazı resesyonlar emlakta da krize neden oluyor. Para piyasalarında sürekli dalgalanan faiz oranlarının yanı sıra dolar ve euro gibi kur artışları da emlak sektöründe alım gücünü azaltıyor ve yastık altındaki paralara dönüş yani tasarruf isteği yaratıyor. Böyle olunca da emlak ve konut piyasası durgun olabiliyor ve satışlar adeta elde patlıyor.

Emlak piyasası satışlarını bankalar tarafından sunulan kredilerle karşılayan bir güce sahiptir. Yani nakit alış ve satışların yanı sıra kredili ev alımları daha yüksek bir paya sahiptir. Dolayısıyla kredi çekerken ödemelere yansıtılacak olan faiz oranları arttıkça daha az ödemek isteyen potansiyel müşteriler bankaların daha az faiz sunduğu zamanı beklemek istiyorlar. Piyasadaki dalgalanmalar ve duraklamaların da doğrudan etkilediği bir piyasanın hareketlenmesi ve durgunluktan çıkması için öncelikle reklam ve indirim kampanyalarının arttırılması gerekiyor. Ayrıca faiz oranlarının düştüğü dönemlerde düşük faizli anlaşmalı banka kredileri müşteriye mutlaka sunulmalıdır. Emlak piyasasındaki her kriz veya duraksamanın ardında ülkedeki ekonomik koşullar ve beklentilerin olduğu asla unutulmamalıdır. O nedenle her emlak veya inşaat şirketinin piyasa analizlerini iyi yaparak mutlaka B planı ve C planlarının olmasının gerekliliği unutulmalıdır. Emlak Piyasası Neden Durgun?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here