A Vitamini Neye İyi Gelir?

Sağlığımızın korunması yönünden büyük öneme sahip olan A vitamini iki çeşit olarak bulunmaktadır. A vitamininin her çeşidi yağlarda çözünmektedir. A vitamini yönünden oldukça zengin olan ve tam bir A vitamini deposu olan kaynaklardan birisi hayvansal gıdalarda olan retinol isimli maddedir.
A vitamini bitkilerde bulunmayan bir vitamin çeşididir. Fakat bazı bitkiler dolaylı yollardan A vitaminini bünyesinde bulundurabilmektedir. Örneğin havuç gibi pigment etkisi olan bazı bitkiler içeriklerinde A vitamini bulundurmaktadırlar.
Peki vücudumuz için şifa kaynağı olan A vitamini neye iyi gelir? A vitamininin faydalarından bazılarına bakacak olursak;
– A vitamini bağışıklık sistemimizin korunmasına yardımcı olur.
– A vitamininin gözlerimiz için önemi oldukça büyüktür. Gözlerimizde oluşabilecek hasarları önler ve körlüğün oluşma riskini azaltır.
– Cildimizde meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemeye yardımcı olur.
– Sindirim sisteminde oluşabilecek ülser gibi zararlı etkenlere karşı sindirim sistemini korur.
– Dişlerin ve kemiklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
– Yaşlanmanın cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.
– Hücrelerin güçlenmesine ve dokuların onarımına yardımcı olur.
– Hastalıklara karşı daha dirençli olmak için faydalı olan antikor ve akyuvar üretiminde fayda sağlar.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini neye iyi gelir öğrendikten sonra bu şifa kaynağı vitamin hangi besinlerde daha çok vardır bir de ona bakalım. A vitamininin en çok bulunduğu besinler balık, et, tavuk gibi hayvansal gıdalardır. Eğer yağlı yiyeceklerden uzak duran birisiyseniz sizde A vitamini eksikliği görülme ihtimali büyüktür. Bunun önüne geçebilmek için az yağlı hayvansal besinleri tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here