En İyi 10 Bilgisayar Oyunu

Dünya üzerinde oyuncu sayısı yaklaşık olarak 1 milyardır. Dünya nüfusunun 8 milyar civarında olduğunu belirtecek olursak bu sayı olağanüstü bir sayısıdır. 1 milyar oyuncunun yarısından fazlası bilgisayar oyunlarına ilgi göstermektedir. Kategori olarak ise oyuncular genel olarak aksiyon, savaş, macera, strateji, nişancılık ve gerilim oyunlarına ilgi duymaktadırlar. Bu alanda adından sıkça söz ettirmiş yayımcılar ve oyunlar bulunmaktadır. Bu oyunların birçoğuna sahip olabilmek için ise para karşılığı oyunların satın alınması gerekmektedir. Steam, Greenman Gaming, Amazon.com, Origin ve Gamersgate, oyun pazarları olarak öne çıkan ve şu ana kadar kullanıcılar açısından beğeni toplamış olan belirli sitelerden bazılarıdır.

Türkiye ‘de ise En İyi 10 Bilgisayar Oyunlarına olan ilgi dünya ülkeleri açısından oldukça ileri bir seviyededir. Toplam oyuncu sayısı ülkemizde yaklaşık olarak 30 milyondur. Bu sayı çoğu dünya ülkesini geride bırakmaktadır. Ayrıca ülkemiz dünya çapında düzenlenen bilgisayar oyunları turnuvalarında da büyük başarılara ulaşmıştır. Hatta geçen sene düzenlenmiş olan CS: GO 2016 Dünya Şampiyonası ‘nda 1.liği elde etmiştir. 2012 yılında ise düzenlenmiş olan Knight Online Dünya Şampiyonası ‘nda da finalde Japon rakibini yenerek şampiyonluk elde etmiştir.

Ülkemizde ve dünyada adından söz ettirmiş, genel olarak oyuncular tarafından büyük ilgi duyulmuş olan en iyi bilgisayar oyunlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

En İyi 10 Bilgisayar Oyunu

1- Half Life 2

Kendinde önce Half Life adıyla yayınlanmış olan oyunun devamı olarak 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. Half Life 2 ‘nin yapımcılığını Valve Corporation şirketi yapmaktadır. Oyun çıktığı yıl olan 2004 yılında 40 ‘tan fazla yılını oyunu ödülünü almıştır. Ayrıca 2005 yılında yapılmış en iyi bilgisayar oyunu ödülüne layık görülmüştür. Oyunun ana karakteri olan Gordon Freeman ise gelmiş geçmiş en iyi oyun karakteri seçilmiştir. Bunun gibi birçok ödül ile başarısını süslemiş olan Half Life 2 bilgisayar oyuncularının da kalbinde taht kurmuş olan bir oyundur. Aksiyon ve bilim kurgu konulu olan oyunun olay örgüsü, ana karakter olan Gordon Freeman ‘nın başından geçen birçok olayda verdiği mücadele ve karşılaştığı zorlukları aşarak görevini başarıyla tamamlar. Oyunu oynayan kişi ise ana karakter Gordon Freeman ‘ı yönlendirerek oyunu başarıyla tamamlamaya çalışır. Oldukça zevkli olan Half Life 2, PC Windows, Xbox, Playstation ve Android platformlarında oyuncular ile buluşmaktadır. Half Life 2 ‘nin, Steam üzerinden para karşılığı satışı gerçekleştirilmektedir. Dünya genelinde 10 milyonun üzerinde kişi tarafından oynanmıştır. Oyunun Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

2- Grand Theft Auto V (GTA 5)

Grand Theft Auto V ilk olarak 2013 yılında Playstation 3 ve Xbox 360 platformlarında oyuncularla buluştu. Bir sonraki sene ise Playstation 4 ve Xbox One platformlarında yayımlandı. Bilgisayar oyunu olarak 2015 yılının Nisan ayında piyasaya sürüldü. Oyunun geliştiriciliğini Rockstar Games ‘in kolu olan Rockstar North, yayımcılığını ise bizzat Rockstar Games ‘in kendisi yapmıştır. Grant Theft Auto serisinin son oyunu olan GTA 5, bugüne kadar 70 ‘den fazla ödül adaylığı sergilemiştir ve bu adaylıkların 30 ‘undan fazlasını kazanan olarak tamamlamıştır. İlk aldığı ödül ise oyun çıkmadan 1 yıl önce yani 2011 yılında verilmiştir. Kazandığı bu ödül Beklenen En İyi Oyun ödülüdür. GTA 5, Kaliforniya eyaletinin güneyinden ilham alınarak oluşturulmuş olan San Andreas eyaletinde geçmektedir. San Andreas ise Los Angeles şehrinden yola çıkılarak tasarlanmış olan Los Santos isimli kentten ve büyük ölçümlü boş arazilerden oluşmaktadır. Oyunda serinin diğer oyunlarına nazaran 3 karakter bulunmaktadır ve her bir karakterin kendine ait yetenekleri vardır. Bu karakterler Michael, Trevor ve Franklin ‘dir. Michael eski bir banka soyguncusu olduğu için silahları oldukça iyi kullanabilmektedir. Franklin ise hırsız olduğundan dolayı çok iyi araba ve motosiklet kullanabilmektedir. Son olarak Trevor, eski bir savaş pilotudur ve bu yüzden hava taşıtlarını diğer karakterlerden daha iyi bir şekilde kullanabilmektedir.

GTA 5 ‘de serinin diğer oyunlara göre birçok yenilik yapılmıştır. Oyunda daha çok araç, daha çok küçük etkinlik, daha büyük bir oyun haritası ve daha gelişmiş bir akıllı telefon bulunmaktadır. Bunların yanında silahlar, karakter özelleştirmesi vb. birçok çeşitlilik de bulunmaktadır. GTA 5 ‘in en çok göze çarpan yönlerinden birisi de online modudur. GTA Online olarak multiplayer modunu ayrı bir uygulama şeklinde yer almaktadır. Multiplayer modunda oyuncular karakterlerini istedikleri gibi özelleştirebilmektedirler ve en fazla 5 çeteye üye olabilmektedirler. Oyun dünya çapında 70 milyon civarında kişi tarafından satın alınmıştır.

3- Bioshock

Bioshock, 2007 yılında Xbox ve PC platformlarında piyasaya sürülmüştür. 2008 yılında ise oyun Playstation platformundan yerini almıştır. Bioshock ‘un Xbox ve PC platformları için yapımcılığını 2K Boston ve 2K Australia, Playstation platformu için yapımcılığını 2K Marin yapmıştır. Oyunu her platformda ise 2K Games yayımlamıştır. Aksiyon ve savaş konulu olan oyunun içeriği bileşke bir karakter olan Jack ‘in yaşadığı olaylar şeklindedir. Bir uçak ile yolculuk yaptığı sırada Jack ‘in uçağı bir okyanusa düşer ve kazadan sonra Jack bir yeraltı şehri keşfeder. Bu yeraltı şehrinin adı Rapture ‘dir. Daha sonradan keşfedilen bir deney şehrin hazin sonunu getirir. Jack ise buradan kurtulmanın yollarını arar. Oyunun içeriği aslında 1960 ‘lı yıllarda geçen bir hikayeye dayanmaktadır. Oyunda toplam 13 adet bölüm bulunmaktadır. Jack ‘in başından geçen olaylar sırasında sahip olduğu 6-7 adet silah mevcuttur. Toplamda 4 adet olmak üzere de düşman bulunmaktadır oyunda. Dünya genelinde yaklaşık olarak 10 milyon satış yapmıştır.

4- Baldur’s Gate II: Enhanced Edition

Overhaul Games tarafından geliştirilen Baldur’s Gate II: Enhanced Edition, Atari tarafından ilk olarak 2013 yılında PC platformu için yayımlanmıştır. 2014 yılında ise oyun Ios, Android ve Linux platformları için piyasaya sürülmüştür. Oyun, seride kendinden önceki oyunun güncellenmiş hali şeklindedir ve oyuncular açısından pek çok yenilik yaparak onların ilgisini fazlasıyla çekmeyi başarmıştır. Oyunun dikkat çeken güncellemelerinden birisi çoklu oyuncu desteğidir. Aynı platformda çoklu oyuncu desteği sunarak Enhanced Edition oyun zevkini daha da arttırmıştır. Ayrıca Baldur’s Gate II: Enhanced Edition ‘nın görüntü kalitesi bakımından ve zoom özelliği bakımından yaptığı değişiklikler ile oyuncuların daha iyi bir görüntü performansı almasını sağlamıştır. Oyuna Rasaad yn Bashir, Neera the Wild Mage, Dorn II-Khan ve Hexxat the Thief karakterleri eklenmiştir. Baldur’s Gate II: Enhanced Edition ‘ın farklı modları bulunmaktadır. Bir mod arenada iki partinin rekabeti, diğer mod ise verilen görevlerin yerine getirilmesi şeklinde oynanmaktadır. Dünya genelinde tam net olarak satış sayısı belirlenmemiş olsa da 5-10 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

5- Portal 2

Portal adlı oyunun devamı olan Portal 2, Valve Corporation tarafından 2011 yılında yayımlanmıştır. Oyun içeriği olarak ilk oyunla oldukça benzerlik göstermektedir. Portal 2 ‘nin konusu ise bulmacadır. Konusu bakımından diğer oyunlarla pek benzerlik göstermese de Portal 2 oldukça ilgi görmüştür ve başarılı olmuştur. PC, Linux, Playstation ve Xbox platformlarında boy göstermektedir. İlk oyunun aksine Portal 2 ‘de hikaye modunda toplamda 10 adet bölüm bulunmaktadır ve her bölümde 13 adet test alanı bulunmaktadır. Oyunun aksiyonlu akışı ile oyuncuları kendisine bağlaması kullanıcılarının ilgisini çekmekte oldukça işe yaramaktadır. Oyunda Chell adlı bir karakter bulunmaktadır ve oyuncular bu karakter ile yolculuklarına devam etmektedir. Ayrıca yardımcı olarak da karakterler bulunmaktadır. Onların yardımları sayesinde oyunda başarı sağlamak daha da kolay hale gelmektedir. Oyun bir odada başlamaktadır ve buradan sonra çeşitli yerlerde geçerek yavaş yavaş bölümler geçilmektedir. Dünya üzerinde toplam 7-8 milyon oyuncusu bulunmaktadır.

6- The Witcher 3: Wild Hunt

CD Projekt RED tarafından geliştiriciliği yapılan The Witcher 3: Wild Hunt oyunu 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Kuzey Amerika ‘da yayımcılığı Warner Bros ve Interactive Entertainment tarafından yapılmıştır. Avrupa ‘da ise yayımcılığı Namco Bandai Games tarafından yapılmıştır. The Witcher 3: Wild Hunt ‘un konusu aksiyon ve maceradır. Piyasaya sürüldükten sadece 1.5 ay sonra 6 milyondan fazla satış yaparak SXSW Gaming Awards, Game Developers Choice Awards, Golden Joystick Awards gibi 300 ‘e yakın site tarafından 2015 yılının oyunu seçilmiştir. Seride bir önceki oyunun devamı şeklinde olan oyunun içeriği, Geralt ana karakteri bulunmaktadır ve önceki oyunda kaybettiği hafızası bu oyunda yerine gelmesiyle Geralt ‘ın maceralara atılması şeklindedir. Geralt, kaybettiği aşkının peşine düşer. Bu şekilde pek çok aksiyon içeren olaylar yaşanmaktadır. Ayrıca oyunda Türkçe dil desteği yer almaktadır. Dünya genelinde çıktığı tarihten itibaren ses getiren The Witcher 3: Wild Hunt, toplam 15 milyon civarında bir satış gerçekleştirmiştir. Ayrıca The Witcher serisi olarak dünyada 25 milyondan fazla satış yapmıştır.

7- Counter Strike: Global Offensive

Valve ve Hidden Path Entertainment ortaklığında geliştiriciliği yapılan Counter Strike: Global Offensive, 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. PC, Playstation ve Xbox platformlarında hizmet vermektedir. Counter Strike serisi dünya üzerinde savaş ve nişancılık konularında akıllara kazınmış oyun serisidir. İlk çıktığı yıllardan itibaren neredeyse bütün herkesin oynamış olduğu Counter Strike 1.6 ‘dan sonra en çok ilgi gören Counter Strike oyunudur. Steam üzerinden satışı gerçekleştirilen oyunun içeriği bilindiği üzere savaş üzerinedir. Birden fazla modu bulunmasına rağmen oyundaki ana olay rakipleri öldürmektir. Takımlı ve bireysel olarak modlar bulunmaktadır. Oyun tamamen online desteğe dayalıdır. Ayrıca oyunda rütbe ve skin özellikleri yer almaktadır. Her oyuncunun bir Steam hesabına kayıtlı Counter Strike: Global Offensive profili bulunmaktadır ve oyunlarda sergilediği başarıya göre profili rütbelendirilmektedir. En büyük rütbe Global ‘dir ve ulaşılması en zor rütbedir. Skin özelliği ise oyunda kullanılan silahların tasarımları ile ilgilidir. Para karşılığı satın alınabilen skinler istek durumuna göre silahlara uygulanarak göze hoş bir görüntü katabilmektedir. Dünya üzerinde oldukça ilgi gösterilen ve internet üzerinden birçok video, canlı yayın gibi şeylere konu olan Counter Strike: Global Offensive toplamda 30 milyona yakın bir kullanıcıya sahiptir. Her yıl düzenli olarak uluslararası Counter Strike: Global Offensive turnuvaları düzenlenmektedir.

8- Cities: Skylines

Colossal Order tarafından geliştirilen ve Paradox Interactive tarafından yayımlanan Cities: Skylines bir şehir kurma oyunudur. 2015 yılında PC platformunda, 2017 yılında ise de Xbox ve Playstation platformunda piyasaya sürülmüştür. Oyunun konusu şehir kurma, yapım ve yönetim simülasyonudur. Oyun oldukça detaylı bir şekilde yapılmıştır. İçerik olarak, oyuncu bir belediye başkanı edasıyla tüm şehre hakimdir. Şehirde altyapı çalışmaları, yol yapımı çalışmaları, bina çalışmaları, sanayi firmaları ve ofisler için imar bölgeleri, köy hizmetleri vb. birçok detaylı çalışmalar yapılabilmektedir. Ciddi anlamda gerçek şehircilik bilincine dayalı bir oyun olmasından dolayı oyuncuları kendisine çekerek oldukça başarılı bir performans ortaya sunmaktadır Cities: Skylines. Oyun Steam üzerinden para karşılığı satıştadır. Dünya genelinde yaklaşık 5 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.

9- Overwatch

2014 yılında tanıtımı yapılıp 2016 yılında Blizzard Entertainment tarafından piyasaya sürülmüştür. PC, Xbox ve Playstation platformlarında oynanmaktadır. Overwatch, savaşa ve nişancılığa dayalı bir oyundur. Oyunda toplamda 4 farklı mod bulunmaktadır. Oyun, toplamda 12 olmak üzere 6 ‘şar kişi halinde 2 takımının belirli bir harita üzerindeki savaşı şeklindedir. Oyun içinde farklı harita seçenekleri yer almaktadır. Birbirinden farklı birçok karakter yer almaktadır oyunda ve bu karakterlerin her biri farklı bir ilgi alanına sahiptir. Piyasa üzerinden birden fazla sürümü bulunan Overwatch ‘ın bu sürümleri arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Dünya genelinde 30 milyon civarında kullanıcısı bulunmaktadır.

10- Alien: Isolation

2014 yılında piyasaya sürülen Alien: Isolation oyununun geliştiriciliğini The Creative Assembly, yayımcılığını ise Sega firması yapmaktadır. Oyunun konusu hayatta kalma, aksiyon, korku ve gerilimdir. PC platformu, Playstation ve Xbox platformlarında yer almaktadır. Oyun Amanda adında bir karakterin çevresinde gerçekleşen olaylardan ibarettir. Annesinin bir uzay aracıyla birlikte kaybolmasından sonra annesinin kaybolduğu uzay aracının bulunmasıyla Amanda mühendis olduğundan dolayı bulunan gemi için keşif ekibine davet edilir. Bu davete başta sıcak bakmasa da sonradan fikri değişir ve ekibe katılmaya karar verir. Çünkü annesi hakkında bir şeyler öğrenmek istiyordur. Ancak keşif ekibinin yaşadığı kaza sonrasında Amanda ‘nın ardı kesilmeyen olayları başlar ve oyun bu şekilde devam eder. Kullanıcılarına oldukça başarılı bir içerik sunan Alien: Isolation, dünya genelinde 1 milyonun üzerinde satış yapmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here