Eşinin Cinsel Organına El ile Dokunmak Abdesti Bozar mı?

Namazlardan önce aldığımız abdest belirli organları usulüne göre yıkamamız ve mesh etmemizden ibarettir. Abdesti bozan bazı hususlarda vardır. Bunlardan merak edilenlerinden biri de kendisinin veya eşinin cinsel organına el ile dokunmak abdesti bozar mı sorusudur. Yazımızın devamında bunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikle Hanefi mezhebine göre, hem kendisinin hem de eşinin cinsel organına dokunması kişinin abdestini bozmaz. Fakat böyle bir durum yaşamış bulunan kişinin de abdest alması müstehaptır. Malikilere göre de bu durum şu şekilde izah edilmiştir. Sorumlu olan bir kişi büluğ dönemine yaklaşmış olan bir kadının açıkta olan bir uzvuna veya bununla beraber bir şey aracılığıyla kapalı yerine lezzet almak için dokunursa abdest bozulur.

Abdesti Bozan Durumlar

Abdesti bozan bazı durumlar vardır. Bunlardan merak edilen kendisinin veya eşinin cinsel organına dokunmak abdesti bozan durumlardan değildir. Şafii mezhebine göre ise bu durum şöyledir. Herhangi bir yabancı olan kadının engel bulunmadan bir uzvuna dokunması abdesti bozan bir durumdur. Lezzet almasa bile bu durum yine bu şekildedir yani abdesti bozmaktadır. Fakat bu durumdan kadının saçı, dişi ve tırnakları müstesnadır. Bunlara dokunmak kişiye zevk verse bile bu abdesti bozmaz. Yine Şafiilere göre bir diğer hususta şu şekildedir. Bir erkek veya bir kadın kendisinin veya başkasının organını eli ile tutarsa abdesti bozulmuş olur. Bu durum Maliki ve Hanbeli mezhebine göre de böyledir. Ancak bir kadının kendi tenasül organını tutması abdesti bozmaz.

Cinsel Organa Dokunulduğu Zaman Abdest Almak Gerekir mi ?

Öncelikle kişi hangi mezhepten olursa olsun eğer ki kendi mezhebinde olan bir şey başka bir mezhepten tam tersiyse şüphede bulunmamak için ihtiyata riayet etmesi daha iyi olacaktır. Bununla beraber örnek olarak Hanefi mezhebinde olmuş olan bir kişi kendi mezhebinin belirtmiş olduğuna göre abdesti bozmayarak farklı bir mezhebe göre abdesti bozan bir durum ile karşı karşıya kalırsa ihtilaftan kurtulmak için abdest almalıdır. Bu şekilde davranmak ise bilhassa imam olan kişiler için mendubdur. Kendisinin veya eşinin cinsel organına dokunmak yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı mezheplerde abdesti bozduğu gibi bazılarında ise bozmamaktadır. Fakat böyle bir durumla karşılaştığımız zaman ihtilafa düşmemek adına bizim tekrardan abdest almamız daha iyi olacaktır. Çünkü farklı görüşlerin bulunması bize tam bir sonuç vermediğinden dolayı ihtilaf bulunmaktadır. İşimizi garantiye almak ve tekrar abdest almamız daha iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here